Dijital siyasal iletişim ve ikna: Aristoteles'in kuramı çerçevesinde yapay zeka ile oluşturulan memlerin sosyal medyada seçmen etkileme stratejileri
Digital political communication and persuasion: AI-generated memes as a voter influencing strategy on social media within the framework of Aristotle's theory
  1. Tez No: 1018363
  2. Yazar: EBRU HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖRSELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zeka ile üretilen siyasal memlerde siyasal figürlerin nasıl temsil edildiğini ve bu temsillerin hangi retorik ve ideolojik anlamları içerdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşme süreciyle birlikte siyasal iletişim önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Sosyal medya, büyük veri ve yapay zeka teknolojileri seçim kampanyalarının temel araçları haline gelmiştir. Bu nedenle internet memeleri, siyasal mesajların hızlı ve etkili biçimde yayılmasını sağlayan önemli dijital içerikler olarak öne çıkmaktadır. Özellikle yapay zeka teknolojileri, siyasal aktörlerin görsel ve sembolik biçimlerde yeniden temsil edilmesine olanak sağlamaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Çalışmada yapay zeka ile üretilmiş siyasal mem görselleri, göstergebilimsel çözümleme ve eleştirel söylem analizi yöntemleri kullanarak incelenmiştir. Göstergebilimsel analiz kapsamında görsellerde yer alan göstergelerin anlam üretim süreçleri ortaya konulurken, eleştirel söylem analizi ile bu temsillerin ideolojik ve iktidar ilişkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca Aristoteles'in retorik kuramı çerçevesinde ethos, pathos ve logos unsurları analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yapay zeka ile üretilen siyasal memelerin yalnızca eğlence amaçlı içerikler olmadığı, aynı zamanda siyasal söylemin yeniden üretildiği, liderlik imajlarının inşa edildiği ve ideolojik anlamların dolaşıma sokulduğu güçlü iletişim araçları olduğunu göstermektedir. Bu içeriklerin duygusal etkiler yaratarak seçmen algısını yönlendirme potansiyeline sahip olduğu ve dijital siyasal iletişimde önemli bir dol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how political figures are represented in AI-generated political memes and to analyze the rhetorical and ideological meanings embedded in these representations. With the process of digitalization, political communication has undergone a significant transformation, and social media, big data, and artificial intelligence technologies have become central tools in election campaigns. In this context, internet memes have emerged as powerful digital content that enables the rapid and effective dissemination of political messages. In particular, generative AI technologies allow political actors to be re-represented through visual and symbolic forms. The study is based on a qualitative research method. AI-generated political meme images were analyzed using semiotic analysis and critical discourse analysis. While the semiotic approach was used to reveal the meaning-making processes of visual signs, critical discourse analysis was employed to examine the ideological dimensions and power relations embedded in these representations. Additionally, Aristotle's rhetorical framework—ethos, pathos, and logos—was utilized to analyze persuasive elements. The findings indicate that AI-generated political memes are not merely entertainment content but also powerful tools through which political discourse is reproduced, leadership images are constructed, and ideological meanings are circulated. These contents have the potential to shape voter perceptions by generating emotional responses and play a significant role in digital political communication.