Sera ve bahçe sistemlerine yönelik farklı kesit geometrisine sahip öngerilmeli beton kolonların (ÖBK) yük taşıma kapasitelerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of the load-carrying capacity of prestressed concrete columns (PCC) with different cross-sectional geometries for greenhouse and orchard systems
- Tez No: 1018365
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Öngerilmeli beton kolonlar (ÖBK), sera ve bahçe sistemleri başta olmak üzere bağ, bahçe, park alanları ve benzeri hafif taşıyıcı sistemlerde kullanılabilecek alternatif yapı elemanlarıdır. Bu elemanlar, geleneksel çelik taşıyıcılara kıyasla düşük bakım gereksinimi, korozyona karşı daha dayanıklı yapı, yüksek taşıma kapasitesi ve ekonomik üretim avantajları nedeniyle önem kazanmaktadır. Ancak küçük kesitli öngerilmeli beton kolonların farklı yükleme koşulları altındaki gerçek davranışlarının deneysel olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, sera ve bahçe sistemlerinde kullanılabilecek farklı kesit geometrilerine sahip küçük kesitli öngerilmeli beton kolonların yük taşıma kapasiteleri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında 8×8 cm ile 10×12 cm arasında değişen kesit boyutlarına sahip, farklı toron sayısı, toron tipi ve öngerme seviyelerinde üretilen numuneler değerlendirilmiştir. Numuneler üzerinde yatay çekme, eğik çekme ve eğilme deneyleri gerçekleştirilmiş, yük–deplasman davranışları, maksimum yük değerleri, maksimum yüke karşılık gelen deplasmanlar, farklı deplasman aralıklarında hesaplanan aralık sekant rijitlikleri ve kırılma bölgeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deney programı 12 farklı numune grubu üzerinden oluşturulmuş olup tekrar deneyleriyle birlikte 31 adet yatay çekme, 31 adet eğik çekme ve 33 adet eğilme deneyi olmak üzere toplam 95 adet deney sonucu değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kesit boyutunun artmasıyla numunelerin yük taşıma kapasitelerinin genel olarak yükseldiğini göstermiştir. Aynı kesit boyutuna sahip numunelerde toron sayısı ve öngerme seviyesindeki artışın taşıma kapasitesini genel olarak artırdığı, aralık sekant rijitliği bakımından ise karşılaştırmaların büyük bölümünde daha yüksek değerler sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca üç deney türünde de deplasman aralığının ilerlemesiyle aralık sekant rijitliğinin azaldığı görülmüştür. Toron tipinin deneysel davranış üzerinde etkili olduğu, ancak bu etkinin yükleme türü, kesit boyutu ve kırılma bölgesi ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca 10×10 cm kesitli numuneler için teorik yük–moment etkileşim hesabı yapılmış ve elde edilen teorik moment değerleri, yatay çekme deneylerinden hesaplanan deneysel mesnet momentleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada teorik hesap, deneysel sonuçları birebir doğrulamak amacıyla değil, toron sayısı ve öngerme artışının davranış eğilimine etkisini değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. 10×10 cm kesitli 4 toronlu numuneden 6 toronlu numuneye geçildiğinde hem teorik hem de deneysel moment değerlerinde artış meydana gelmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması, küçük kesitli öngerilmeli beton kolonların sera ve bahçe sistemlerinde kullanılabilirliğine yönelik kapsamlı bir deneysel veri seti ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, kesit boyutu, toron düzeni, öngerme seviyesi ve yükleme türünün taşıma davranışı üzerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. Bu yönüyle çalışma, sera ve bahçe sistemlerinde kullanılabilecek öngerilmeli beton kolonların tasarımı ve deneysel performans değerlendirmesi için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prestressed concrete columns are alternative structural elements that can be used in greenhouse and orchard systems, as well as in vineyards, orchards, park areas, and similar lightweight structural systems. Compared with conventional steel structural members, these elements have gained importance due to their low maintenance requirement, higher resistance to corrosion, high load-carrying capacity, and economical production advantages. However, the actual behavior of small-section prestressed concrete columns under different loading conditions needs to be experimentally determined. In this thesis, the load-carrying capacities of small-section prestressed concrete columns with different cross-sectional geometries intended for greenhouse and orchard systems were experimentally investigated. The specimens had cross-sectional dimensions ranging from 8×8 cm to 10×12 cm and were produced with different numbers and types of strands and different prestressing levels. Horizontal pulling, inclined pulling, and bending tests were conducted on the specimens. The load–displacement behavior, maximum load values, displacements corresponding to the maximum loads, interval secant stiffness values calculated over selected displacement ranges, and failure regions were comparatively examined. The experimental program consisted of 12 different specimen groups. Including repeated tests, a total of 95 test results were evaluated, comprising 31 horizontal pulling tests, 31 inclined pulling tests, and 33 bending tests. The results showed that the load-carrying capacities of the specimens generally increased with increasing cross-sectional dimensions. For specimens with the same cross-sectional dimensions, increasing the number of strands and the prestressing level generally increased the load-carrying capacity and resulted in higher interval secant stiffness values in most of the comparisons. In all three test types, the interval secant stiffness decreased as the displacement range progressed. The strand type also affected the experimental behavior, although this effect should be evaluated together with the loading type, cross-sectional dimensions, and failure region. Within the scope of the study, a theoretical load–moment interaction calculation was also performed for the specimens with a 10×10 cm cross-section, and the obtained theoretical moment values were compared with the experimental support moments calculated from the horizontal pull-out tests. In this comparison, the theoretical calculation was not used to directly verify the experimental results, but rather to evaluate the effect of the increase in strand number and prestressing level on the behavioral trend. When the 4-strand specimen with a 10×10 cm cross-section was compared with the 6-strand specimen, both theoretical and experimental moment values increased. As a result, this thesis presents a comprehensive experimental data set regarding the applicability of small-section prestressed concrete columns in greenhouse and garden systems. The findings showed that cross-sectional dimensions, strand arrangement, prestressing level, and loading type are decisive parameters affecting the load-carrying behavior. In this respect, the study provides an important basis for the design and experimental performance evaluation of prestressed concrete columns that can be used in greenhouse and garden systems.