Ortaokul öğrencilerinde vatanseverlik değerinin görsel betimleme sürecine yansımaları
Reflections of the value of patriotism in the visual depiction processes of middle school students
- Tez No: 1018381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 5.sınıf, 6.sınıf ve 7. Sınıf öğrencilerinin vatanseverlik değerine ilişkin algılarını görüşme ve çizim teknikleri aracılığıyla belirlemektir. Bu çalışmada nitel araştırma tekniği kullanılarak veri elde edilmiştir. Çalışma grubunu Kırşehir ilinde öğrenim gören ortaokul 5.sınıf, 6.sınıf ve 7. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde görüşme ve çizim teknikleri kullanılmıştır. Öğrencilerden alınan veriler, nitel analiz yöntemleriyle incelenmiş ve alt problemlere ayrılarak yorumlanmıştır. ssverlik, bireylerin toplumsal aidiyet duygusunu ve milli kimlik gelişimini etkileyen temel bir değer olduğundan, öğrencilerin bu değeri hangi semboller, kavramlar ve tarihsel göndermelerle ifade ettikleri önem taşımaktadır. Araştırma bulguları, öğrencilerin vatanseverliği en çok bayrak, şehitlik, vatanı koruma, fedakârlık, askerlik ve tarihsel kahramanlar gibi temalarla ilişkilendirdiğini göstermiştir. Atatürk, 15 Temmuz, Ömer Halis demir ve milli mücadele figürleri öğrenci görüşlerinde ve çizimlerinde sıkça yer almıştır. Buna karşılık, vatanseverliği barışçıl ve günlük yaşam pratikleri üzerinden yorumlayan temalara (çevreyi koruma, hayvanları besleme, toplumsal sorumluluk gibi) daha sınırlı düzeyde rastlanmıştır. Görsel betimlemelerde de benzer biçimde bayrak, asker figürü ve kahramanlık anlatılarının öne çıktığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, ortaokul öğrencilerinin vatanseverlik algılarının büyük ölçüde milli semboller ve tarihsel olaylar üzerinden şekillendiğini; duyuşsal ve sembolik temaların algı oluşturma sürecinde önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Araştırma, değerler eğitimi ve vatandaşlık bilinci çalışmalarına katkı sunmakta ve vatanseverlik değerinin öğretiminde kullanılabilecek alternatif yaklaşımlara yönelik ipuçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the perceptions of patriotism among 5th, 6th, and 7th grade middle school students through interview and drawing techniques. A qualitative research design was employed to collect the data. The study group consists of middle school students in the 5th, 6th, and 7th grades studying in the province of Kırşehir. Interviews and drawing activities were used during the data collection process. The data obtained from the students were analyzed using qualitative analysis methods and interpreted based on the sub-problems of the study. Since patriotism is a fundamental value that shapes individuals' sense of social belonging and national identity, it is important to examine the symbols, concepts, and historical references through which students express this value. The findings of the research show that students most frequently associated patriotism with themes such as the national flag, martyrdom, protecting the homeland, sacrifice, military service, and historical heroes. Atatürk, the events of July 15, Ömer Halisdemir, and figures from the national struggle were frequently mentioned in both student statements and drawings. In contrast, themes reflecting peaceful and everyday expressions of patriotism—such as protecting the environment, caring for animals, and demonstrating social responsibility—were mentioned less frequently. Visual representations similarly indicated the prominence of the national flag, soldier figures, and heroic narratives. These results reveal that middle school students' perceptions of patriotism are largely shaped by national symbols and historical events, and that emotional and symbolic themes play an important role in their meaning-making processes related to patriotism. The study contributes to the fields of values education and citizenship education and provides insights into alternative approaches that may be used in teaching the value of patriotism.