Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik değer algılarının belirlenmesi: SDÜ ve MAKÜ örneği
Determining primary school pre-service teachers' perceptions of values related to the teaching profession: The case of SDU and MAKU
  1. Tez No: 1018383
  2. Yazar: MERVENUR YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KARABACAK ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören sınıf öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik değer algılarını çeşitli demografik ve mesleki değişkenler açısından incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini 319 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, Engin Demir tarafından geliştirilen“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Değer Algısı Ölçeği”ile toplanmış; analizlerde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adaylarının değer algıları üniversite, sınıf düzeyi, ikamet edilen bölge, anne mesleği, baba mesleği, bölümü kazanma sırası, kardeş sayısı ve bölümü seçme nedeni değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Özellikle sınıf düzeyi yükseldikçe, kardeş sayısı arttıkça ve bölümü kazanmak için daha fazla çaba sarf edildikçe değer algısının arttığı gözlenmiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ikamet eden adayların değer algıları batı bölgelerinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yakın çevresinde sınıf öğretmeni bulunmayan adayların değer algıları, bulunanlara göre daha yüksektir. Ayrıca, bölümü“boşta kalmamak için”seçenlerin değer algısı,“sevdiği için”seçenlerden daha yüksek çıkmıştır. Cinsiyet ve ekonomik düzey değişkenlerinin ise değer algısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, öğretmen adaylarının mesleki değer algılarının karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ve sosyo-kültürel, kişisel ve motivasyonel faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Bulgular, öğretmen yetiştirme programlarının ve kariyer danışmanlığı hizmetlerinin bu farklılıkları dikkate alarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine primary school pre-service teachers' perceptions of values related to the teaching profession across various demographic and professional variables. The study was conducted with pre-service teachers enrolled in the Primary Education Departments of Burdur Mehmet Akif Ersoy University and Süleyman Demirel University. The sample consisted of 318 pre-service teachers. Data were collected using the“Perception of Values Related to the Teaching Profession Scale”developed by Engin Demir. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for data analysis. The findings revealed that pre-service teachers' perceptions of values significantly differed based on university, grade level, region of residence, mother's profession, father's profession, order of admission to the program, number of siblings, and reason for choosing the program. Specifically, value perceptions increased with higher grade levels, a greater number of siblings, and more effort expended to gain admission to the program. Pre-service teachers residing in the Eastern and Southeastern Anatolia regions exhibited significantly higher value perceptions than those in western regions. Furthermore, pre-service teachers without a primary school teacher in their close social circle showed higher value perceptions than those with such a role model. Interestingly, those who chose the program“to avoid unemployment”had even higher value perceptions than those who chose it“because they loved it.”Gender and economic status variables, however, did not have a significant effect on value perceptions. These results indicate that pre-service teachers' professional value perceptions have a complex structure, influenced by socio-cultural, personal, and motivational factors. The findings suggest that teacher training programs and career counseling services should be restructured to consider these differences.