A study on preservice teachers' perceived preparedness levels regarding instructional planning and creating learning environments
Öğretmen adaylarının öğretimi planlama ve öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik hazırbulunuşluk algı düzeyleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 590089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan bir devlet üniversitesindeki son sınıf öğretmen adaylarının öğretimi planlama ve öğrenme ortamları oluşturmaya yönelik öğretmenlik mesleğine hazırbulunuşluk düzey algılarını araştırmaktır. Algılanan hazırbulunuşluk düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğini anlamak amacıyla cinsiyet, mezun olunan lise türü, bölüm, genel not ortalaması, öğretmen olma isteği ve lisansüstü eğitime eğitim bilimleri alanında devam etme isteği değişkenleri incelenmiştir. Algılanan hazırbulunuşluk seviyelerini incelemedeki amaç, önceki öğretmen eğitimi programlarının, eğitimlerine bu programlarla devam eden öğretmen adaylarına MEB'in 2017'de güncellediği Genel Öğretmen Yeterliklerini ne derecede kazandırdığını araştırmaktır. Bu amaçla araştırmacı tarafından Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2017'de yayımlanan Genel Öğretmen Yeterlikleri ve ilgili alanyazından yararlanılarak Öğretime Hazırbulunuşluk Anketi geliştirilmiş ve Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan bir devlet üniversitesindeki 232 son sınıf öğretmen adayının katılımıyla, kesitsel araştırma gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının öğretimi planlama ve öğrenme ortamları oluşturmada kendilerini öğretmenlik mesleğine 'tamamen hazır' olarak algıladıklarını göstermiştir. Bulgular değişkenlere göre analiz edildiğinde ise, hazırbulunuşluk seviye algılarının cinsiyet, mezun olunan lise türü ve genel not ortalamaları değişkenlerinde anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Buna karşılık; bölüm, öğretmen olma isteği ve lisansüstü eğitime eğitim bilimleri alanında devam etme isteği hazırbulunuşluk seviye algıları değişkenlerinde herhangi bir fark yaratmamıştır. Bu çalışmanın bulguları bahsi geçen öğretmen eğitimi programlarına katkıda bulunabilir. Ayrıca, çalışma sonunda, gelecek çalışmalar için öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine diğer yeterlik alanlarındaki hazırbulunuşluk seviye algılarının araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate perceived preparedness levels of senior preservice teachers regarding instructional planning and creating learning environments at a state university in Northwest Turkey. Variables of gender, high school type, department, GPA, desire to become a teacher and desire to continue graduate education in educational sciences field were examined to see if there were significant differences in preparedness levels of preservice teachers in terms of these variables. By examining preparedness levels, it was ultimately aimed to see whether the previous teacher education programs could help preservice teachers acquire the currently mandated General Teacher Competencies (GTC) as they continued their education with those programs. To this end, the survey instrument, Preparedness to Teach Questionnaire (PTQ) was developed by the researcher in line with MoNE's GTC 2017 version and the related literature. A cross-sectional survey was conducted and 232 senior preservice teachers constituted the participants of the study. The findings showed that senior preservice teachers perceived themselves 'completely prepared' to teach in instructional planning and creating learning environments. When the differences regarding variables were investigated; significant differences were found in variables of gender, high school type and GPA. On the other hand, perceived preparedness levels did not differ significantly regarding the variables of department, desire to become teachers and desire to continue graduate education. The study findings may make contributions to teacher education programs in question. Additionally, searching preservice teachers' preparedness levels in the other main competencies of GTC 2017 version is suggested for further study.