İklim değişikliği ile mücadelede umut ölçeği: Ankara ili örneği
Hope scale in combating climate change: The case of Ankara province
  1. Tez No: 1018432
  2. Yazar: FATMA HIRLAK ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz çevre sorunları arasında giderek daha ciddi boyutlara ulaşan iklim değişikliği, bireysel ve kurumsal düzeyde etkili müdahaleleri zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte birçok birey, sorunun büyüklüğü karşısında eylemsizlik sergilemekte ve bu durum iklim değişikliğine yönelik umut algılarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, bireylerin iklim değişikliğine yönelik umut düzeylerini açıklamak ve bireylerin ikamet ettikleri belediyelerin yürüttüğü iklim değişikliği faaliyetlerinin bu umut düzeyleri ve harekete geçme motivasyonları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, Ankara'da ikamet eden bireylere İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeği uygulanmıştır. Belediyelerin çalışmalarının etkisini değerlendirmek amacıyla, ilgili alanda görev yapan uzmanlarla görüşmeler gerçekleştirilmiş ve belediyelerin faaliyet raporları doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Nicel veriler IBM SPSS 25, nitel veriler ise MAXQDA Analytics Pro 24 ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, katılımcıların İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeğinin bireysel umut, toplumsal umut ve umutsuzluk alt boyutlarında yüksek düzeyde puanlara sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, katılımcıların iklim değişikliğine ilişkin farklı boyutlarda belirgin tutumlar sergilediğine işaret etmektedir. Nitel bulgular, belediyelerin ağırlıklı olarak yukarıdan aşağıya bilgilendirme faaliyetleri yürüttüğünü, karar alma süreçlerine doğrudan katılım mekanizmalarının ise sınırlı kaldığını göstermektedir. Katılım kanallarının yetersizliği, bireyleri sorumluluğu kurumlara devretmeye itmekte ve nihayetinde elde edilen bu sonuç umutsuzluk hissini büyütmektedir. Çalışma, bireysel umut, toplumsal umut ve umutsuzluk arasındaki ilişkiyi yerel yönetim pratikleri bağlamında eleştirel bir süzgeçten geçirerek, iklim değişikliği literatürüne hem kuramsal hem de uygulamalı özgün bir perspektif dâhil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Among contemporary environmental problems, climate change has reached increasingly serious dimensions, necessitating effective interventions at both individual and institutional levels. However, many individuals exhibit inaction in the face of the magnitude of the problem, and this situation appears to be closely associated with their perceptions of hope regarding climate change. The aim of this study is to explain individuals'levels of hope toward climate change and to examine the impact of climate change–related activities carried out by the municipalities in which they reside on these hope levels and their motivation to take action. In line with this aim, the Climate Change Mitigation Hope Scale was administered to individuals residing in Ankara. To evaluate the effect of municipal activities, interviews were conducted with experts working in the field, and municipal activity reports were analyzed using document analysis. Quantitative data were analyzed with IBM SPSS 25, while qualitative data were analyzed with MAXQDA Analytics Pro 24. The findings obtained demonstrate that the participants scored high levels in the individual hope, social hope, and hopelessness sub-dimensions of the Hope Scale for the Prevention of Climate Change. This result indicates that the participants exhibit distinct attitudes across different dimensions regarding climate change. Qualitative findings indicate that municipalities predominantly engage in top-down informational activities, whereas mechanisms for direct participation in decision-making processes remain limited. The inadequacy of participatory channels leads individuals to delegate responsibility to institutions, a outcome that ultimately exacerbates a sense of hopelessness. By critically examining the relationship among individual hope, societal hope, and hopelessness within the context of local government practices, this study introduces an original perspective both theoretical and applied to the climate change literature.