Gümüş, bor ve gümüş/bor katkılama işlemlerinin tio2 kaplanmış 316lpaslanmaz çeliğin yapısal, tribolojik ve korozyon özelliklerine etkisi
Effects of silver, boron, and silver/boron additions on thestructural, tribological, and corrosion properties of tio₂coated 316l stainless steel
  1. Tez No: 1018457
  2. Yazar: FEYZA HARMANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FATİH YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, biyomalzeme uygulamalarında kullanılmak üzere sol-jel yöntemiyle TiO₂ kaplanmış 316L paslanmaz çeliğe uygulanan gümüş, bor ve gümüş/bor katkılamalarının kaplamanın yapısal, tribolojik ve korozyon özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kaplamalar belirlenen yöntemle üretilmiş ve katkı elementlerinin biyomedikal performansa olan etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yapısal karakterizasyon X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM/EDS) analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Tribolojik davranış, SBF (vücut sıvısını simüle eden ortam) ortamında gerçekleştirilen aşınma testleri ve sürtünme katsayısı ölçümleri ile incelenmiştir. Korozyon özellikleri ise fizyolojik koşulları temsil eden SBF çözeltisi kullanılarak elektrokimyasal yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, gümüş ve bor katkılamalarının TiO₂ kaplamaların yüzey morfolojisini ve performansını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Özellikle gümüş/bor birlikte katkılamasının biyomalzeme uygulamaları açısından aşınma direnci ve korozyon davranışı üzerinde olumlu bir sinerjik etki sağladığı belirlenmiştir. Bu çalışma, implant malzemelerinde yüzey modifikasyonu yoluyla performansın artırılmasına yönelik önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the effects of silver, boron, and silver/boron co-doping on the structural, tribological, and corrosion properties of sol–gel derived TiO₂-coated 316L stainless steel intended for biomaterial applications were investigated. The coatings were produced using the sol–gel method, and the influence of dopant elements on the biomedical performance of the coatings was evaluated comparatively. Structural characterization was carried out by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy coupled with energy-dispersive spectroscopy (SEM/EDS). Tribological behavior was examined through wear tests and friction coefficient measurements conducted in Simulated Body Fluid (SBF). Corrosion properties were evaluated using electrochemical techniques in SBF solution under physiological conditions. The results indicated that silver and boron doping significantly influenced the surface morphology and performance of the TiO₂ coatings. In particular, silver/boron co-doping provided a positive synergistic effect by enhancing wear resistance and corrosion behavior for biomaterial applications. This study presents valuable findings for improving the surface performance of implant materials through surface modification.