Hemşirelerin tıbbi cihaz ilişkili basınç yaralanmasına yönelik bilgilerinin tutumlarına etkisi
The effect of nurses' knowledge regarding medical device-related pressure injuries on their attitudes
  1. Tez No: 1018464
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, hemşirelerin tıbbi cihaz ilişkili basınç yaralanmasına (TCİBY) yönelik bilgi düzeylerinin tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla ilişkisel tanımlayıcı tasarımda yürütülmüştür. Araştırma 01.03.2025–05.10.2025 tarihlerinde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde görev yapan 323 hemşireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Tıbbi Cihaz İlişkili Basınç Yaralanması Bilgi Ölçeği (TCİBYBÖ) ve Tıbbi Cihazlara Bağlı Basınç Yaralanmasına İlişkin Tutum Anketi (TCBBYTA) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 programında sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Bağımsız Örneklemler t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, En Küçük Anlamlı Fark Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin TCİBYBÖ puan ortalaması 11,67±2,72, TCBBYTA puan ortalaması ise 42,75±4,49 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin bilgi düzeylerinin orta, tutum düzeylerininse yüksek olduğu belirlenmiştir. TCİBYBÖ puanlarının cinsiyet, hemşire olarak çalışma süresi, çalışılan vardiya, mesleği sevme durumu, hemşirelik eğitimi dışında basınç yaralanmasını önlemeye yönelik eğitim alma durumu, basınç yaralamasını değerlendirirken ölçek kullanma durumu ve basınç yaralanmasının hemşirelik girişimleri ile önlenebileceğini düşünme durumu değişkenlerinden etkilendiği, TCBBYTA puanlarını ise hemşire olarak çalışma süresi, çalışılan vardiya, çalıştığı birimde basınç yaralanmasıyla ilgili protokol olma durumu, basınç yaralanmasının hemşirelik girişimleri ile önlenebileceğini düşünme durumu ve basınç yaralanmasını önlemede kendini yeterli bulma durumu değişkenlerinden etkilendiği belirlenmiştir (p<0,05). Korelasyon analizinde her iki ölçek ve alt boyutları arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,05). Regresyon analizindeTCİBYBÖ'nün TCBBYTA toplam puan varyansının %4,6'sını, önleme alt boyutu varyansının %4,4'ünü ve bakım alt boyutu varyansının ise %5,2'sini açıkladığı saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak hemşirelerin TCİBY bilgi düzeylerinin orta düzeyde, tutum düzeylerinin ise yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin TCİBY bilgi düzeylerinin, tutum düzeylerinin zayıf düzeyde ancak anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelere yönelik düzenli eğitim programlarının planlanlanarak bilgi düzeylerinin yükseltilmesi ve klinik uygulamalarda standart yaklaşımların yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a correlational descriptive design to determine the effect of nurses' knowledge levels regarding medical device-related pressure injury (MDPI) on their attitudes. The study was conducted with 323 nurses working at Kırıkkale High Specialization Hospital between March 1, 2025, and October 5, 2025. Data were collected using a Demographic Characteristics Form, the Medical DeviceRelated Pressure Injury Knowledge Scale (MDPI), and the Attitude Questionnaire Regarding Medical Device-Related Pressure Injury (MDCI). Data analysis was performed using IBM SPSS 25.0 software, employing descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance, Least Significant Difference Test, Pearson Correlation Analysis, and Multiple Linear Regression Analysis. The mean MDPI score for nurses was 11.67±2.72, and the mean MDCI was 42.75±4.49. It was determined that nurses had a moderate level of knowledge and a high level of attitude. The scores on the Pressure Injury Prevention Scale (PIPS) were influenced by gender, length of service as a nurse, shift worked, liking the profession, receiving training on pressure injury prevention outside of nursing education, using scales when evaluating pressure injuries, and believing that pressure injuries can be prevented with nursing interventions. The scores on the Pressure Injury Prevention Test (PIPT) were influenced by length of service as a nurse, shift worked, presence of a pressure injury protocol in the unit where they work, believing that pressure injuries can be prevented with nursing interventions, and feeling competent in preventing pressure injuries (p<0.05). Correlation analysis revealed weak positive significant relationships between both scales and their sub-dimensions (p<0.05). Regression analysis showed that the PIPS explained 4.6% of the total pressure injury score variance, 4.4% of the prevention sub-dimension variance, and 5.2% of the care subdimension variance on the PIPT (p<0.05). In conclusion, it was determined that nurses' knowledge level regarding Clinical Practice and Cognitive Behavior (CPB) was moderate, while their attitude level was high. It was also found that CPB knowledge level was a weak but significant predictor of attitude level. Based on these results, it is recommended that regular training programs for nurses be planned to improve their knowledge levels and that standard approaches be disseminated in clinical practice.