Sınırda karbon düzenlemesi mekanizmasının Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan ihracatına etkileri
The effects of the carbon border adjustment mechanism on Türkiye's exports to the European Union
  1. Tez No: 950480
  2. Yazar: BEKİR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin (AB) Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın (SKDM) Türkiye'nin ihracat yapısı üzerindeki potansiyel etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Küresel iklim politikalarının evrimi ve AB'nin Yeşil Mutabakat düzenlemeleri çerçevesinde, SKDM'nin Türkiye açısından yarattığı riskler ve fırsatlar değerlendirilmiştir. Literatür taraması ve kamu kurumları ile meslek örgütleri temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, SKDM'nin özellikle karbon yoğun sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçılar için maliyet artışlarına yol açabileceği, ancak yeşil dönüşüme uyum sağlayan firmalar açısından uzun vadeli rekabet avantajı yaratabileceği belirlenmiştir. Araştırma bulguları, SKDM'nin ticaret dengesi üzerindeki olası etkilerini, firmaların pazar çeşitlendirme stratejilerini ve karbon fiyatlandırma mekanizmalarının önemini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin AB pazarındaki konumunu koruyabilmesi için düşük karbonlu üretime uyum sağlaması gerektiği vurgulanmış, bu sürecin başarılı olması için finansman, altyapı geliştirme ve devlet desteklerinin kritik olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin AB dışındaki pazarlara yönelerek ticaret dengesini koruyabileceği ancak bunun için etkin ticaret anlaşmaları ve ihracat teşviklerine ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. SKDM'nin uygulanmasıyla birlikte Türkiye'de emisyon ticaret sistemi ve karbon fiyatlandırma politikalarının hayata geçirilmesi gerekliliği ön plana çıkmıştır. Görüşmeler, sanayi sektörünün düşük karbonlu üretime geçişini hızlandırmak için teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi, teknoloji transferinin desteklenmesi ve karbon ayak izinin izlenmesine yönelik altyapının güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Türkiye'nin 2025 yılında yürürlüğe sokmayı planladığı İklim Kanunu'nun, yeşil dönüşüm sürecine ivme kazandırarak AB ile entegrasyonu güçlendireceği öngörülmektedir. Sonuç olarak, SKDM Türkiye'nin sanayi politikaları, ihracat stratejileri ve uluslararası ticaret ilişkileri açısından önemli bir dönüşüm sürecini beraberinde getirmektedir. SKDM'ye uyum sağlamak için kurumsal kapasitenin artırılması, karbon düzenlemelerinin etkin şekilde uygulanması ve yeşil finansman araçlarının devreye sokulması gerekmektedir. Türkiye'nin yeşil dönüşüm sürecini başarıyla yönetmesi, uzun vadede küresel ticarette rekabet avantajı elde etmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the potential impacts of the European Union's (EU) Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) on Türkiye's export structure. Within the framework of the evolution of global climate policies and the European Green Deal regulations, the risks and opportunities posed by CBAM for Türkiye have been evaluated. Based on the literature review and semi-structured interviews conducted with representatives from public institutions and industry associations, it has been determined that CBAM could lead to cost increases for exporters operating in carbon-intensive sectors. However, it could create long-term competitive advantages for companies that align with the green transition. The research findings highlight the potential impacts of CBAM on trade balance, firms' market diversification strategies, and the importance of carbon pricing mechanisms. It is emphasized that Türkiye must adapt to low-carbon production in order to maintain its position in the EU market, and that financing, infrastructure development, and government support are critical for the success of this process. Additionally, it was found that Türkiye could maintain its trade balance by turning to markets outside the EU, but that effective trade agreements and export incentives are necessary for this to happen. The implementation of CBAM underscores the need for the establishment of an emissions trading system and carbon pricing policies in Türkiye. The interviews suggest that incentive mechanisms should be developed to accelerate the industrial sector's transition to low-carbon production, support technology transfer, and strengthen the infrastructure for monitoring carbon footprints. It is anticipated that Türkiye's Climate Law, planned for enactment in 2025, will accelerate the green transition process and strengthen integration with the EU. In conclusion, CBAM brings about a significant transformation process for Türkiye's industrial policies, export strategies, and international trade relations. To adapt to CBAM, it is necessary to enhance institutional capacity, effectively implement carbon regulations, and activate green financing tools. Successfully managing Türkiye's green transition process will enable it to gain a competitive advantage in global trade in the long run.