Dijital hikâye oluşturma etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin yazma başarısına, yazma öz yeterliğine, yazma tutumuna ve yazma kaygısına etkisi
The effect of digital storytelling activities on 7th grade students' writing achievement, writing self-efficacy, writing attitude, and writing anxiety
- Tez No: 1018585
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, yazma becerisinin geliştirilmesinde dijital hikâyelerin etkililiğini incelemektir. Bu bağlamda dijital hikâye oluşturma etkinliklerinin kâğıt ve kaleme dayalı yazma başarısına, yazma öz yeterliğine, yazma tutumuna ve yazma kaygısına dolaylı etkisi incelenmiştir. Araştırma karma yöntemlerden açıklayıcı sıralı desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model, nitel boyutunda ise görüşme türlerinden bire bir görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılında resmi bir ortaokulda öğrenim gören 52 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmuştur. Deney grubu öğrencilerine dijital hikâye oluşturma sürecine yönelik etkinliklere dayalı olarak toplam 10 haftada 20 ders saatinden oluşan bir uygulama süreci gerçekleştirilmiş, kontrol grubunda ise bu süreçte mevcut programa göre derslere devam edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri Kişisel Bilgi Formu, Öyküleyici Anlatım Dereceli Puanlama Anahtarı, Yazma Öz Yeterlikleri Ölçeği, Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Tutum Ölçeği ve Yazma Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde nicel boyutta hipotez testleri ve betimsel analizlerden, nitel boyutta içerik analizi türlerinden olan kategorisel analiz kullanılmıştır. Kodlayıcılar arası uyum için de Kappa istatistiği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular; dijital hikâye oluşturma etkinliklerinin kâğıt ve kaleme dayalı yazma başarısını, yazma tutumunu ve yazma kaygısını dolaylı olarak anlamlı ve olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Yazma öz yeterliğine ilişkin ise anlamlı bir etki belirlenememiştir ancak elde edilen bulgular dijital hikâye oluşturma etkinliklerinin yazma öz yeterliğine katkı sağladığı yönündedir. Bununla birlikte yazma başarısı, yazma tutumu ve yazma kaygısına ilişkin elde edilen nitel bulguların, nicel sonuçları desteklediği tespit edilmiştir. Bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde; dijital hikâye oluşturma etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin yazma başarılarını, yazma tutumlarını geliştirmede ve yazma kaygılarını azaltmada etkili olduğu, dijital hikâyelerin kâğıt ve kalem eksenli yazma becerisini geliştirmede etkili araçlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the indirect effects of digital storytelling activities on paper-based writing success, writing self-efficacy, writing attitude, and writing anxiety. The research was conducted using an explanatory sequential design, a mixed methods approach. The quantitative dimension of the research utilized a semi-experimental pre-test post-test control group design, while the qualitative dimension employed the one to one interview method. The study group consisted of 52 seventh-grade students attending a public secondary school during the 2024-2025 academic year. The experimental group students underwent a 10-week, 20-hour application process based on activities related to the digital storytelling process, while the control group continued with classes according to the existing program. Quantitative data for the study were collected using Personal Information Form, Narrative Expression Grading Rubric, Writing Self-Efficacy Scale, Writing Attitude Scale for Middle School Students and Writing Anxiety Scale. Qualitative data were obtained using a semi-structured interview form. In analyzing the data, hypothesis testing and descriptive analyses were used in the quantitative dimension, while categorical analysis, a type of content analysis, was used in the qualitative dimension. The findings indicate that digital storytelling activities indirectly and significantly positively influence the success, attitude and anxiety associated with paper-based writing. Regarding writing self-efficacy, no significant effect was found; however, the findings suggest that digital storytelling activities contribute to writing self-efficacy. However, it was found that the qualitative findings regarding writing success, writing attitude, and writing anxiety supported the quantitative results. When these findings are considered together, it can be concluded that digital storytelling activities are effective in improving the writing achievement and writing attitudes of 7th-grade students, and in reducing their writing anxiety.