Haşr Sûresi 19. âyetinin manevi, bireysel ve toplumsal boyutlarıyla incelemesi
An examination of the 19th verse of Surah al-Hashr in its spiritual, individual, and social dimensions
  1. Tez No: 1018595
  2. Yazar: SEFA TAŞ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. KADİR POLATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Haşr Sûresi 19. âyetini manevî, bireysel ve toplumsal boyutlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu âyetin tefsir kaynaklarında genellikle dar bir çerçevede ele alınmış olması ve işaret ettiği problemlerin günümüzde giderek görünür hâle gelmesi, konunun daha geniş bir perspektifle ve farklı tefsir yöntemleri bir arada kullanılarak yeniden değerlendirilmesini gerekli kılmıştır. Araştırmanın temel problemi, âyette“Allah'ı unutma”ile“nefsi unutma”arasında kurulan ilişkinin nasıl anlaşılması gerektiği ve bu unutmanın manevî, bireysel ve toplumsal düzlemlerde ne tür sonuçlar doğurduğunun belirlenmesidir. Bu sebeple konu yalnızca Haşr Sûresi 19. âyetiyle sınırlı tutulmamış; nisyân, gaflet ve kalp katılığı gibi kavramların geçtiği diğer âyetler de Kur'ân bütünlüğü içinde değerlendirilmiştir. Çalışmada klasik ve çağdaş tefsir kaynaklarının yanı sıra psikoloji, sosyoloji ve tasavvuf literatüründen yararlanılmış; âyet işârî, psikolojik ve sosyolojik tefsir yaklaşımları bir arada kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda âyetteki nisyân kavramının basit bir unutma değil; Allah ile ilişkiyi bilinçli olarak ihmal etmeyi ve giderek derinleşen bir uzaklaşmayı ifade ettiği görülmüştür. Allah'ı unutmanın manevî boyutta gaflet ve kalp katılığına, bireysel boyutta anlam kaybı ve kimlik bunalımına, toplumsal boyutta ise değer erozyonu ve sosyal çözülmeye yol açtığı; bu üç boyutun birbirinden bağımsız olmadığı ve birindeki bozulmanın diğerlerini de doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca tespit edilen problemlere karşı Kur'ân ve Sünnet'in rehberliğinde, ilgili dinî ve bilimsel kaynaklardan hareketle çeşitli değerlendirme ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the 19th verse of Surah Al-Hashr in its spiritual, individual, and social dimensions. Although this verse has often been addressed narrowly in tafsir sources, the problems it raises have become increasingly visible today, calling for a broader re-evaluation through multiple exegetical methods. It seeks to clarify how the relationship between“forgetting Allah”and“forgetting oneself”should be understood and what consequences this forgetting produces on these three levels. Accordingly, the study also examines related verses involving nisyān, heedlessness (ghaflah), and hardness of the heart within the broader context of the Qur'an. Drawing upon classical and contemporary tafsir sources alongside psychology, sociology, and Sufism literature, it examines the verse through the ishārī, psychological, and sociological approaches. The study concludes that nisyān is not ordinary forgetfulness but a deliberate neglect of one's relationship with Allah and a gradually deepening estrangement. Forgetting Allah leads to heedlessness and hardness of the heart spiritually, to loss of meaning and identity crisis individually, and to value erosion and social disintegration socially; these dimensions are interdependent, and deterioration in one affects the others. It also offers evaluations and suggestions in light of the Qur'an and the Sunnah and relevant scientific sources.