Transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) yapılan ve kalıcı kalp pili implante edilen hastalarda uzun süreli kalıcı kalp pili bağımlılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1018624
  2. Yazar: CANBERK GENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, transkateter aortik valv implantasyonu (TAVİ) sonrası kalıcı kalp pili (KKP) implantasyonu yapılan hastalarda uzun dönem pil bağımlılığı oranlarını ve bu bağımlılığı etkileyen klinik, prosedürel ve anatomik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya TAVİ uygulanmış toplam 129 hasta dahil edildi. Hastalar KKP implantasyonu yapılan (n=64, P grubu) ve yapılmayan (n=65, K grubu) olarak iki gruba ayrıldı. Klinik özellikler, laboratuvar bulguları, kapak tipi, implantasyon derinliği ve membranöz septum uzunluğu gibi anatomik parametreler değerlendirildi. KKP takılan hastalar, uzun dönem cihaz kontrollerine göre düşük (<%1) ve yüksek (>%1) pil bağımlılığına göre iki alt grupta analiz edildi. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve anlamlı değişkenler çok değişkenli lojistik regresyonla değerlendirildi. Bulgular KKP implante edilen grupta obezite (p<0.001), diabetes mellitus (p<0.001), hiperlipidemi (p<0.001), yüksek STS skoru (>8; p=0.018), düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) (p<0.001) ve küçük aort valv alanı (AVA) (p<0.001) anlamlı olarak daha sık görüldü. Prosedürel olarak, kapak öncesi ve sonrası balon dilatasyonu yapılanlarda KKP gereksinimi belirgin yüksekti (p<0.001). Anatomik parametrelerden kısa membranöz septum uzunluğu (≤6.2 mm) ve artmış implantasyon derinliği (>7,2 mm) pil gereksinimiyle güçlü biçimde ilişkiliydi. Aynı zamanda operatör tecrübesi 3 yıldan az olanlarda pil gerekliliği anlamlı olarak yüksek saptandı (p<0.001). Çok değişkenli analizde hiperlipidemi, yüksek vücut kitle endeksi, düşük SVEF, kısa membranöz septum uzunluğu, büyük kapak implantasyonu ve derin implantasyon bağımsız değişkenler olarak saptandı. Düşük SVEF (p=0.024) ve artmış implantasyon derinliği (p=0.003) yüksek pil bağımlılığı için anlamlı saptandı. Sonuç TAVİ sonrası KKP gereksinimi ve pil bağımlılığı, yalnızca prosedürel değil, aynı zamanda anatomik ve fonksiyonel faktörlerle de ilişkilidir. Özellikle derin implantasyon ve düşük ejeksiyon fraksiyonu pil bağımlılığı riskini artırmaktadır. Bu nedenle TAVİ öncesi detaylı anatomik planlama ve deneyimli operatör seçimi komplikasyon oranlarını azaltmada kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study was to determine the long-term pacemaker dependency rates in patients who underwent permanent pacemaker (PPM) implantation following transcatheter aortic valve implantation (TAVI), and to identify the clinical, procedural, and anatomical factors associated with this dependency. Materials and Methods A total of 129 patients who underwent TAVI were included in the study. Patients were divided into two groups: those who received a PPM (n=64, P group) and those who did not (n=65, K group). Clinical characteristics, laboratory findings, valve type, implantation depth, and anatomical parameters such as membranous septum (MS) length were evaluated. Patients with PPMs were further analyzed in two subgroups according to long-term pacemaker dependency during device follow-up: low dependency (<1%) and high dependency (>1%). Data were statistically compared, and variables showing significance were assessed using multivariable logistic regression. Results In the PPM group, obesity (p<0.001), diabetes mellitus (p<0.001), hyperlipidemia (p<0.001), high STS score (>8; p=0.018), reduced left ventricular ejection fraction (LVEF) (p<0.001), and smaller aortic valve area (AVA) (p<0.001) were significantly more prevalent. Procedurally, the need for PPM implantation was markedly higher in patients who underwent pre- and post-dilatation (p<0.001). Among anatomical parameters, short membranous septum length (≤6.2 mm) and increased implantation depth (>7.2 mm) were strongly associated with PPM requirement. Additionally, pacemaker implantation rates were significantly higher in procedures performed by operators with less than 3 years of experience (p<0.001). In multivariable analysis, hyperlipidemia, high body mass index, reduced LVEF, short membranous septum length, use of a larger prosthetic valve, and deeper implantation were identified as independent predictors. Low LVEF (p=0.024) and increased implantation depth (p=0.003) were significant predictors of high pacemaker dependency. Conclusion The need for PPM implantation and pacemaker dependency after TAVI are associated not only with procedural factors but also with anatomical and functional characteristics. In particular, deeper valve implantation and reduced LVEF significantly increase the risk of pacemaker dependency. Therefore, meticulous pre-procedural anatomical planning and performing TAVI with experienced operators are crucial for minimizing complication rates.