Erzurum yöresi kızıl tilkilerinde (Vulpes vulpes) Musculi caudae'nın makroanatomik incelenmesi ve fotogrametri yöntemi ile 3 boyutlu modellenmesi
Macroanatomical examination of the Musculi caudae in red foxes (Vulpes vulpes) in the Erzurum region and their 3D modeling using photogrammetry
  1. Tez No: 1018625
  2. Yazar: RAVZA NUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Anatomi, Veterinary Medicine, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Erzurum yöresi kızıl tilkilerinde, musculi caudae'nın geleneksel diseksiyon yöntemleri kullanılarak makroanatomik özelliklerinin ortaya konmasını amaçlamıştır. Ayrıca, anatomik çalışmalara teknolojik gelişmeleri takip eden bir bakış açısı oluşturabilmek adına, çalışma kapsamında elde edilen verilerin fotogrametri yöntemi ile 3 boyutlu modellenmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmada, Erzurum ili ve ilçelerinde özellikle karayollarında trafik kazası sonucu öldüğü anlaşılan 10 adet kızıl tilki kadavrası kullanıldı. Kadavraların tespit işlemi %10'luk formaldehit solüsyonun da gerçekleşti. Kızıl tilkilere ait kadavralar üzerinde, musculi caudae ve kuyruk bölgesinden geçen diğer kaslar dikkatli bir şekilde diseke edilerek DSLR fotoğraf makinesi ile fotoğraflandı. Elde edilen veriler fotogrametri yönteminde kullanılmak üzere bilgisayar ortamına aktarıldı ve uygun programlar kullanılarak kızıl tilkilerin musculi caudae'sına ait bir 3 boyutlu model oluşturuldu. Bulgular: İncelenen Erzurum yöresi kızıl tilkilerinde; fascialar, musculus coccygeus, musculus sacrocaudalis dorsalis medialis, musculus sacrocaudalis dorsalis lateralis, musculus sacrocaudalis ventralis medialis, musculus sacrocaudalis ventralis lateralis, musculi intertransversarii ventrales caudae, musculi intertransversarii dorsales caudae, musculus rectococcygeus ve musculus levator ani ortaya çıkarıldı ve fotogrametri yöntemi kullanılarak 3 boyutlu bir model ortaya kondu. Sonuç: Bu çalışma kapsamında kızıl tilkilerin kuyruk kaslarının diğer Carnivora takımı üyeleri ile büyük oranda benzerlik gösterdiği ancak yer yer bazı ayrımların yer aldığı tespit edildi. Tez kapsamında elde edilen verilerin ve kullanılan yöntemlerin veterinerlik anatomisine güncel ve etkili bir yaklaşım getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is aimed to determine the macroanatomical characteristics of the cauda musculi in red foxes from the Erzurum region using traditional dissection methods. In addition, to incorporate a perspective that keeps pace with technological advancements in anatomical research, the study also aimed to create three dimensional (3D) models of the data obtained using photogrammetry. Material and Method: In this study, 10 red fox carcasses were recorded in Erzurum province and its districts, particularly those believed to have been killed in traffic accidents on highways. The carcasses were preserved using a 10% formaldehyde solution. The caudal muscles and other muscles passing through the tail region of the red fox carcasses were carefully dissected and photographed with a DSLR camera. The obtained data were transferred to a computer for use in photogrammetry, and a 3D model of the caudal muscles of the red fox was created using appropriate programs. Results: In the red foxes of the Erzurum region studied, the following structures were identified: the fasciae, the coccygeus muscle, the medial dorsal sacrocaudal muscle, the lateral dorsal sacrocaudal muscle, the medial ventral sacrocaudal muscle, the lateral ventral sacrocaudal muscle, the ventral intertransversal muscles of the tail, dorsal intertransversal muscles of the tail, the rectococcygeus muscle, and the levator ani muscle were identified, and a 3D model was created using photogrammetry. Conclusion: This study founds that the tail muscles of red foxes are largely similar to those of other members of the Carnivora order, though some differences were observed in certain areas. It is believed that the data obtained and the methods used in this thesis will contribute a current and effective approach to veterinary anatomy.