Ölü doğum yapmış kadınlara bakım veren ebe ve hemşirelerin deneyimleri: Niteliksel bir çalışma
Experiences of midwives and nurses caring for women who have had stillbirth: Qualitative study
  1. Tez No: 1018667
  2. Yazar: ÇAĞLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ölü doğum yapmış kadınlara bakım veren ebe ve hemşirelerin deneyimlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel tasarımdadır. Örneklemin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Toplam 18 ebe ve hemşire ile yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“kişisel bilgi formu”ve literatür doğrultusunda hazırlanılmış“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Nitel verilerin değerlendirilmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada altı temaya ulaşılmıştır. Bu temalar;“görünmeyen yükler: bakım verenin içsel çatışması ve sessiz mücadelesi”,“kırılgan sözler: sessizliğin, dokunuşun ve duyarlılığın dili”,“bedeni onarmak, ruhu taşımak: profesyonel kimliğin iki yüzü”,“son bakışın eşiğinde: veda(laşamama)”,“Mekânın sessiz engelleri ve bakımın sınırları”,“boşlukta bırakılanlar: bilinmezliğin içinde yol arayan profesyoneller”dir. Ölü doğum yaşayan kadınlara bakım veren eve ve hemşirelerin yoğun duygusal yük yaşadıkları, fiziksel bakıma daha çok odaklandıkları, kayıp yaşayan kadınlara yaklaşım konusunda eğitime gereksinim duydukları, hem kayıp yaşayan kadınlar hem de kendileri için psikolojik destek istedikleri, fiziksel yetersizliklerin, personel eksikliğinin ve standart protokol eksikliklerinin bakım süreçlerini etkilediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda standart bakım protokollerinin oluşturulması, sağlık çalışanlarına yönelik eğitim ve psikolojik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the experiences of midwives and nurses who provide care to women who have experienced stillbirth. The research was designed as a qualitative study. Snowball sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the sample. In-depth, face-to-face interviews were conducted with a total of 18 midwives and nurses. Data were collected using a“Personal Information Form”and a“Semi-Structured Interview Form”developed in line with the literature. Content analysis was employed to analyze the qualitative data. Six themes emerged from the analysis. These themes were:“Invisible burdens: the caregiver's inner conflict and silent struggle,”“Fragile words: the language of silence, touch, and sensitivity,”“Restoring the body, carrying the soul: the dual faces of professional identity,”“At the threshold of the final gaze: farewell or inability to say goodbye,”“The silent barriers of space and the limits of care,”and“Those left in limbo: professionals seeking a path within uncertainty.”The findings indicated that midwives and nurses providing care to women who experienced stillbirth carried a heavy emotional burden, focused primarily on physical care, required training on how to approach women experiencing loss, and expressed a need for psychological support for both the bereaved women and themselves. Additionally, physical inadequacies, staff shortages, and the lack of standardized protocols were found to affect care processes. Accordingly, it is recommended that standardized care protocols be developed and that educational and psychological support mechanisms for healthcare professionals be strengthened.