Bekri Şeyh Emin'in Mutala at fi'ş-Şi'r el-Memluki ve'l-'Osmani adlı eseri (inceleme ve tercüme)
Bekri Şeyh Emin's work named Mutala'at Fi'ş-Şi'r El-Mamluki Ve'l-'Osmani (review and translation)
- Tez No: 1018757
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, modern Arap edebiyatı eleştirisinin öncü isimlerinden Dr. Bekrî Şeyh Emîn'in Mutâ'alar fî'ş-Şi'r el-Memlûkî ve'l-'Osmânî adlı temel eseri incelenmiş ve Türkçeye tercümesi gerçekleştirilmiştir. Halep doğumlu olan ve doktorasını Sorbonne Üniversitesi'nde tamamlayan Emîn, akademik hayatı boyunca Arap edebiyatı tarihinin en tartışmalı süreçlerinden biri olan Memlûk ve Osmanlı dönemlerini yeniden yorumlamıştır. Müellif, bu dönemleri salt bir“gerileme”(inhitât) çağı olarak gören geleneksel yaklaşımları reddederek; şiirdeki teknik dehanın, dilsel muhafazanın ve estetik özgünlüğün izini sürmüştür. Tez çalışması kapsamında eserin içerik ve yöntem analizi yapılmış; Emîn'in edebi eleştiri anlayışı ve döneme dair sunduğu kanıtlar değerlendirilmiştir. Tercüme bölümüyle ise metnin Türk akademik literatürüne kazandırılması ve iki dilli (Arapça-Türkçe) karşılaştırmalı edebiyat çalışmalarına veri sunulması amaçlanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, Memlûk ve Osmanlı dönemi Arap şiirinin, sanılanın aksine yüksek bir matematiksel zekâ ve retorik olgunluk barındırdığı; ayrıca bu dönemin edebi ürünlerinin Osmanlı şemsiyesi altındaki ortak kültürel havzanın estetik kodlarını taşıdığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, hem bir çeviri faaliyeti hem de yüzyıllardır süregelen“edebi duraklama”paradigmasına karşı bilimsel bir itiraz niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines and translates into Turkish the fundamental work of Dr. Bekri Sheikh Emin, a pioneer of modern Arabic literary criticism, entitled Mutâla'ât fî'ş-Şi'r el-Memlûkî ve'l-'Osmânî. Born in Aleppo and having completed his doctorate at the Sorbonne University, Emin reinterpreted the Mamluk and Ottoman periods, one of the most controversial periods in the history of Arabic literature, throughout his academic life. Rejecting traditional approaches that view these periods solely as an era of decline (inhitât), the author traced the technical genius, linguistic preservation, and aesthetic originality in poetry. Within the scope of this thesis, a content and methodological analysis of the work was conducted; Emin's understanding of literary criticism and the evidence he presented regarding the period were evaluated. The translation aims to introduce the text to Turkish academic literature and provide data for bilingual (Arabic-Turkish) comparative literature studies. The study revealed that, contrary to popular belief, Mamluk and Ottoman-era Arabic poetry possesses a high degree of mathematical intelligence and rhetorical maturity; furthermore, the literary works of this period carry the aesthetic codes of the shared cultural sphere under the Ottoman umbrella. This work is both a translation activity and a scientific objection to the paradigm of“literary stagnation”that has persisted for centuries.