Exploring professional idealism and organizational socialization between in-service language teachers and teacher educators
Dil öğretmenleri ve öğretmen eğitimcileri arasında mesleki idealizm ve örgütsel sosyalleşmenin araştırılması
- Tez No: 1018770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SU BERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı İngilizce öğretmenleri ve İngilizce öğretmenliği bölümündeki öğretmen eğitimcileri arasındaki mesleki idealizm ve örgütsel sosyalleşmenin arsındaki ilişkiyi incelemek ve onların inanç ve uygulamalarını şekillendiren faktörleri daha iyi anlamaktır. Çalışma katılımcıların mesleki idealizm ve örgütsel sosyalleşme düzeylerini, demografik değişkenlerin bu yapılar üzerindeki etkilerini ve katılımcıların bu kavramlara ilişkin algılarını ele alan araştırma sorularına odaklanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için araştırmada, önce nicel verilerin toplanıp analiz edildiği, ardından bu bulguları daha ayrıntılı açıklamak üzere nitel verilerin toplandığı açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmaya, Amasya ilinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki 25 devlet okulunda görev yapan 124 İngilizce öğretmeni ile Türkiye'nin farklı bölgelerindeki devlet üniversitelerinde, İngilizce öğretmenliği bölümünde görev yapan 103 öğretmen eğitimcisi katılmıştır. Katılımcıların örgütsel sosyalleşme düzeyleri, Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği (ÖSS) (Erdoğan & Dönmez, 2019) kullanılarak ölçülmüş; mesleki idealizm düzeyleri ise Mesleki İdealizm Ölçeği (MİÖ) (Can vd., 2019) aracılığıyla belirlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler SPSS programı ile analiz edilirken, nitel veriler MAXQDA 24 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular hem İngilizce öğretmenlerinin hem de öğretmen eğitimcilerinin örgütsel sosyalleşme ve mesleki idealizm düzeylerinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu iki yapı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu; buna karşılık demografik değişkenlerin genellikle sınırlı ya da anlamlı bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this thesis is to investigate the relationship between Organizational Socialization and Professional Idealism among English as a foreign language (EFL) teachers and teacher educators and to better understand the factors shaping educators' beliefs and practices in ELT. The study addresses research questions related to the levels of professional idealism and organizational socialization of EFL teachers and teacher educators and the effects of demographic variables on these constructs, and the perceptions of EFL teachers and EFL teacher educators regarding professional idealism and organizational socialization. To achieve this aim, the study adopted an explanatory sequential mixed method design, which involves collecting and analyzing quantitative data first, followed by qualitative data to explain the initial results. 124 EFL teachers working across 25 state schools at primary, secondary, and high school levels in Amasya and 103 EFL teacher educators working at state universities across different regions of Türkiye participated in this study. Participants' levels of organizational socialization were measured using the Organizational Socialization Scale (OSS) (Erdoğan & Dönmez, 2019). The Professional Idealism Scale (PIS) (Can et al., 2019) was used to measure participants' professional idealism. A semi-structured interview was used for the qualitative part of the study. Quantitative data were analyzed using SPSS whereas the qualitative data were analyzed using MAXQDA 24. The results indicated that both EFL teachers and teacher educators exhibited high levels of organizational socialization and professional idealism. Furthermore, the two constructs demonstrated a tendency to co-existence, whereas demographic factors generally had limited or no significant impact.