Genç yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük ile duygusal yeme arasındaki ilişkide koşulsuz kendini kabulün düzenleyici rolü
The moderating role of unconditional self-acceptance in the relationship between intolerance of uncertainty and emotional eating in young adults
- Tez No: 1018791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇILGA BERİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerde belirsizliğe tahammülsüzlük ile duygusal yeme arasındaki ilişkide koşulsuz kendini kabulün düzenleyici rolünü incelemektir. Günümüz toplumunda artan belirsizlik deneyimleri, bireylerin duygusal düzenleme süreçlerini zorlamakta ve bu durum işlevsel olmayan başa çıkma davranışlarına yönelimi artırabilmektedir. Bu bağlamda duygusal yeme, bireyin olumsuz duygularla başa çıkmak amacıyla yeme davranışını bir düzenleme aracı olarak kullanması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Araştırmada, belirsizliğe tahammülsüzlüğün duygusal yeme üzerindeki etkisi ve bu ilişkide koşulsuz kendini kabulün koruyucu/düzenleyici işlevi test edilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 18–45 yaş aralığında yer alan genç yetişkin bireyler oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği ve Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programı aracılığıyla analiz edilmiş; betimsel istatistikler, korelasyon ve düzenleyici değişken analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, belirsizliğe tahammülsüzlük ile duygusal yeme arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Buna karşılık koşulsuz kendini kabul ile duygusal yeme arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca belirsizliğe tahammülsüzlük ile koşulsuz kendini kabul arasında da negatif yönlü anlamlı ilişki belirlenmiştir. Yapılan düzenleyici etki analizi sonucunda, koşulsuz kendini kabulün belirsizliğe tahammülsüzlük ile duygusal yeme arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici role sahip olduğu ortaya konulmuştur. Koşulsuz kendini kabul düzeyi arttıkça, belirsizliğe tahammülsüzlüğün duygusal yeme üzerindeki etkisinin zayıfladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, belirsizlik karşısında bireyin kendine yönelik kabul düzeyinin önemli bir psikolojik koruyucu faktör olduğunu göstermektedir. Bu sonuçların, genç yetişkinlere yönelik psikoeğitim ve psikoterapi müdahalelerinde koşulsuz kendini kabulün güçlendirilmesine odaklanan uygulamalara kuramsal ve klinik katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Intolerance of uncertainty is a significant cognitive–emotional disposition that leads individuals to perceive ambiguous situations as threatening and to experience heightened anxiety. Emotional eating, on the other hand, refers to the tendency to engage in eating behavior as a means of coping with negative emotions. Unconditional self-acceptance is considered a protective psychological resource that involves accepting oneself without judgment, regardless of positive or negative personal attributes. The present study aimed to examine the moderating role of unconditional self-acceptance in the relationship between intolerance of uncertainty and emotional eating among young adults. The study was conducted using a quantitative research design within the relational survey model. The sample consisted of young adults aged between 18 and 45 living in Türkiye. Data were collected online through convenience sampling. Although 544 participants were initially reached, the final sample included 350 participants after applying inclusion and exclusion criteria and conducting data screening procedures. Data were collected using the Personal Information Form, Intolerance of Uncertainty Scale, Emotional Eating Scale, and Unconditional Self-Acceptance Scale. Statistical analyses included descriptive statistics, correlation analyses, and moderation analysis. The findings revealed a significant positive relationship between intolerance of uncertainty and emotional eating. In contrast, unconditional self-acceptance was found to be negatively associated with emotional eating. Additionally, a significant negative relationship was identified between intolerance of uncertainty and unconditional self-acceptance. Moderation analysis indicated that unconditional self-acceptance plays a significant moderating role in the relationship between intolerance of uncertainty and emotional eating. Specifically, the effect of intolerance of uncertainty on emotional eating decreased as levels of unconditional self-acceptance increased. These findings suggest that unconditional self-acceptance functions as an important psychological protective factor in coping with uncertainty-related emotional distress. The results are expected to contribute to psychoeducational and psychotherapeutic interventions aimed at strengthening unconditional self-acceptance among young adults.