Etkin stok yönetimi ve bir üretim işletmesinde uygulamanın incelenmesi
Effective stock management and studying of this in a manufacturer company
  1. Tez No: 101886
  2. Yazar: LEVENT GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ill ÖZET Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, özellikle üretim yapan işletmelerin, sektördeki diğer rakipleriyle rekabet edebilmeleri ve onların önüne geçebilmeleri için, ellerindeki kaynaklardan maksimum fayda sağlamasını zorunlu hale getirmiştir. Üretim işletmelerinin rekabet güçlerini artırmaları ve sektörde lider konuma gelebilmeleri, finansal kaynaklarını en iyi şekilde yönlendirmelerine bağlıdır. İşletmeler dışarıdan sağladıkları kaynaklarım ve işletme sermayelerini en etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmelidir. İşletme sermayesi yönetiminde ve yöneticilerin aldıkları finansal kararlarda başarısız olunması, işletmelerin üretim yapamaması, borçlarını ödeyememesi ve alacaklarını tahsil edememesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmalarına neden olabilir. Gerçekten iyi bir finansal planlama yapılmaması, işletmelerin başarısızlık nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle işletme sermayesi yönetiminin önemi daha da artmaktadır. İşletmelerin gelecekle ilgili olarak alacağı kararlarda, işletme sermayesi unsurlarından olan stok yönetiminin de önemi büyüktür. Stok yönetimi, üretim açısından hammadde ve malzeme, yan mamul, satış açısından da mamul stoklarını kontrol eder. İşletmelerin stoklara bağladıkları fonlarını etkin olarak yönetememesi, gereğinden fazla ya da az stok tutması işletmelerin katlanmaya razı olamayacağı stok maliyetlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum stok yönetiminin etkinliğini azaltacaktır. İşletmelerde etkin stok yönetimiyle, işletme için optimum stok seviyesini tesbit ederek, işletme stok kalemlerine gereksiz yatırım yapılmasını engellenmeye çalışılır. Bu teorik bilgiler ışığında etkin stok yönetiminin ve stok maliyetlerinin işletmeler için önemini ortaya koymak için Art Craft Sofra Camı Üretim Tesislerinde uygulamanın incelemesi yapılmış ve konu daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The developments in world and in our country,the competition between the other rivals,in the sector is getting more difficult,And the companies begin to find the ways for using the sources that they have.Companies have to cotrol tehir fınacial sources in efficient way,so they can find the way to compite with other compinies, Companies,have to use the sources they gain from outside and the capital they have during production period.İn management of capital and for the decisions that the managers gives can be wrong.At this point,the companies can face to stop the production,can't pay the loans back,can't get the money owned back,The mistakes in planning of the finance of the companies,have a great role in unsuccess of companies.For that reason,Managing the capital of companies is very important. For the future plalings and the decisions for future,Stock Management has a great role. Stock management, controls the amounts of raw metarial and metarials for production side and controls the amounts of produced items.Companies sometimes can't manage the funds for their stoks in efficient way,the increse and decrease on the amounts of stocks in a company couses unwanted costs.This situation decreases the affect of strock management in a company.By using an efficient stock control management, the optimum stock levels can be fixed and by this way,the copanies can avoid to order metarials that has a stock level in stock house. From this theoretical information,for showing the uses of using Effected stock management and Stock costs,we invastigate the stuation in Art G Craft Glass Co., and make a detailed investigation.