Turistik çevre yanlısı davranışlar ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkinin farklı değişkenlerle incelenmesi
Examining the relationship between pro-environmental behaviors of tourists and psychological well-being with different variables
- Tez No: 1018904
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektöründe otel işletmeleri ve turistik destinasyonlar, turistlerin daha yoğun olduğu yerlerde kaynakların sürdürülebilirliği için farklı yollar izlemeye başlamış ve turistleri de bu yönde davranmaya teşvik eden faaliyetler gerçekleştirmeye başlamışlardır. Bu doğrultuda, literatürde seyahat davranışı ile ilgilenen çalışmaların sayısı artmaya başlamıştır. Bu araştırmanın amacı, turistik çevre yanlısı davranışlar ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi farklı değişkenler aracılığı ile Kuzey Kıbrıs halkının ele alınarak ölçülmesidir. Araştırmanın veri toplama aşaması, 15.07.2025 ve 15.09.2025 tarihleri arasında 251 katılımcıdan çevrimiçi anket verisi toplanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan halk oluşturmaktadır. Toplanan veriler PLS-SEM ile analiz edilmiştir. Bu araştırma, Kuzey Kıbrıs halkının turist konumunda çevre dostu davranışlarını ve bu davranışların psikolojik iyi olma hali ile ilişkisini inceleyerek akademik literatürdeki boşluğun doldurulması amaçlamaktadır. Araştırma sonuçları, turistik çevre yanlısı davranışlar ile psikolojik iyi olma hali arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını göstermektedir. Buna karşılık, tatminin psikolojik iyi olma hali ve turistik çevre yanlısı davranışlar arasındaki ilişkide dolaylı aracılık üstlendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism industry has increasingly adopted various strategies to ensure the sustainable use of resources in destinations characterized by high tourist density. In this regard, tourism destinations and hospitality businesses have implemented initiatives aimed at encouraging environmentally responsible behavior among tourists. Consequently, scholarly interest in travel-related behaviors has grown substantially, resulting in an increasing number of studies in the literature.This study examines the relationship between tourists' pro-environmental behavior and psychological well-being among residents of Northern Cyprus. Survey responses were collected through an online survey administered to 251 participants between July 15, 2025, and September 15, 2025. The study population consisted of residents living in Northern Cyprus, and the collected survey responses were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). By focusing on Northern Cyprus residents in their role as tourists, this study contributes to the literature on sustainable tourism and well-being. The findings indicate that there is no significant direct relationship between tourists' pro-environmental behavior and psychological well-being. Although no significant direct relationship was identified between pro-environmental tourist behaviors and psychological well-being, satisfaction was found to exert an indirect mediating effect on this relationship.