STEAM temelli müzik dersi etkinliklerinin öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkisi
The impact of STEAM-based music class activities on students' 21st century skills
  1. Tez No: 881754
  2. Yazar: SANİYE GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma STEAM (Science=Bilim, Technology=Teknoloji, Engineering=Mühendislik, Arts=Sanat, Mathematics=Matematik) temelli müzik dersi etkinliklerinin öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlayan iç içe desenli karma yöntem araştırmasıdır. Araştırma 2023-2024 eğitim – öğretim yılı güz döneminde Bursa'nın Kestel ilçesinde bulunan bir anadolu lisesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu onuncu sınıfta öğrenim gören 37 öğrenci ve okul öğretmenlerinden altı STEAM alan uzmanı (fizik, biyoloji, matematik, müzik, görsel sanatlar, bilişim teknolojileri) oluşturmaktadır. Uygulama haftalık iki ders saatini kapsayacak şekilde altı hafta sürmüştür. Araştırma kapsamında Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği, Lise Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Testi ve UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği formlarının ön test – son test karşılaştırılması ile nicel bulgular elde edilmiştir. Nitel bulgular ise yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış öğretmen görüşmeleri ile elde edilmiştir. Araştırmada anket formları ile elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programına araştırmacı tarafından işlenmiş ve analiz edilmiştir. Katılımcıların ön test ve son testleri arasındaki istatistiki farkları incelemek amacıyla Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık (p) değeri 0,05 olarak alınmıştır. Uygulanan testler sonuçlarında p0,05 olduğunda ise çıkan farklar istatistiksel anlamda önemsiz olarak değerlendirilmiştir. Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ile elde edilen bulgular ışığında öğrencilerin bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerileri altında önemli bir gelişim kaydetmediği, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri altında ise ortalama puanlarda bir düşüş yaşandığı ancak bu düşüşün istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Diğer yandan, girişimcilik ve inovasyon becerileri ile kariyer bilinci becerileri alt boyutlarında ortalama puanlarda artış yaşandığı ancak bu artışların da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. UF/EMI Eleştirel Düşünme Eğilimi ölçeği ile ilgili bulgulara bakıldığında ortalama puanların önemli ölçüde arttığı ve Wilcoxon analizi sonucuna göre bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ön testten son teste ortalama puanlarda yaşanan bu artış, öğrencilerin belirli bir süreçte ilerleme kaydettiğini ve 21. yüzyıl becerilerinin gelişimine olumlu bir şekilde katkıda bulunulduğunu göstermiştir. Lise Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Becerileri Testi alt boyutunun son test-ön test karşılaştırması incelendiğinde ise öğrencilerin ön testten son teste aldıkları puanların ortalamalarında hafif bir artış olduğu görülmüştür. Ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildir. Minimum ve maksimum puanlardaki değişimlerin de sınırlı olduğu göz önüne alındığında, eleştirel düşünme becerilerinde belirgin bir gelişimden bahsetmek zor görünmektedir. Çalışmadaki nitel veriler MAXQDA 21 nitel analiz programı aracılığı ile içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle yapılmıştır. Bulgular STEAM odaklı müzik etkinliklerinin öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirdiğini, iş birliği yeteneklerini artırdığını ve farklı disiplinler arasında bağlantılar kurmayı teşvik ettiğini göstermiştir. Öğrencilerin özgüvenlerinin arttığı, yaratıcılıklarının teşvik edildiği ve yeni beceriler kazandıkları da belirlenmiştir. Ancak bazı zorluklar da tespit edilmiştir. Özellikle zaman kısıtlamaları ve öğrencilerin ilgi eksikliği gibi konuların etkinliklerin verimliliğini etkileyebileceği düşünülmüştür. Bu bağlamda araştırma bulgularına dayanarak öneriler sunulmuştur. Öneriler arasında etkinliklerde daha iyi zaman yönetimi sağlanması, çeşitliliğin artırılması, öğrencilere daha fazla özgürlük ve sorumluluk verilmesi, grup çalışmalarının teşvik edilmesi ve materyal zenginliğinin artırılması, yeni ölçme araçlarının geliştirilmesi gibi konular yer almaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, STEAM temelli müzik dersi etkinliklerinin öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirdiğini ve onların bireysel gelişimlerine katkı sağladığını göstermektedir. Bu bulgular eğitimde disiplinler arası yaklaşımların önemini vurgulamakta ve gelecekteki müfredat geliştirme süreçlerinde dikkate alınması gereken noktaları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a nested mixed-methods research aiming to examine the effects of STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) based music course activities on students' 21st century skills. The research was conducted during the fall semester of the 2023-2024 academic year at an Anatolian high school located in the Kestel district of Bursa. The study group consisted of 37 tenth-grade students and six STEAM field experts (physics, biology, mathematics, music, visual arts, information technologies) from the school's teaching staff. The application lasted for six weeks, covering two class hours per week. Quantitative data were obtained through the pre-test and post-test comparison of the Multidimensional 21st Century Skills Scale, the Critical Thinking Test for High School Students, and the UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale. Qualitative data were collected through structured student interviews and semi-structured and unstructured teacher interviews. Data obtained from the survey forms were processed and analyzed by the researcher using the SPSS 26.0 software package. The Wilcoxon Signed-Rank Test was applied to examine the statistical differences between participants' pre-test and post-test scores. In all analyses, the significance (p) value was set at 0.05. Differences with p0.05 were considered statistically insignificant. Findings from the Multidimensional 21st Century Skills Scale indicated that students did not show significant development in information and technology literacy skills. There was a decline in the average scores under critical thinking and problem-solving skills, but this decline was not statistically significant. On the other hand, there were increases in average scores under the sub-dimensions of entrepreneurship and innovation skills and career awareness skills, but these increases were not statistically significant either. In terms of the findings related to the UF/EMI Critical Thinking Disposition Scale, it was determined that the average scores significantly increased, and this increase was statistically significant according to the Wilcoxon analysis. This increase from pre-test to post-test in average scores indicated that students made progress over a certain period, contributing positively to the development of their 21st century skills. However, when examining the comparison of pre-test and post-test results for the Critical Thinking Test for High School Students, only a slight increase in average scores was observed, which was not statistically significant. The limited changes in the minimum and maximum scores also suggested that a noticeable improvement in critical thinking skills was challenging to assert. The qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis methods through the MAXQDA 21 qualitative analysis software. The findings revealed that STEAM focused music activities improved students' communication skills, enhanced their collaboration abilities, and encouraged them to make connections between different disciplines. It was also determined that students' self-confidence increased, their creativity was encouraged, and they acquired new skills. However, some challenges were identified, such as time constraints and a lack of student interest, which could affect the efficiency of the activities. Based on the research findings, several recommendations were proposed, including better time management in activities, increasing diversity, giving students more freedom and responsibility, encouraging group work, enhancing the richness of materials, and developing new assessment tools. In conclusion, this study shows that STEAM-based music course activities enrich students' learning experiences and contribute to their personal development. These findings highlight the importance of interdisciplinary approaches in education and present points that should be considered in future curriculum development processes.