Çalışma yaşamı kalitesinin verimlilik artırma yönelimli uygulanması ve Eczacıbaşı Vitra Bozüyük Tesisleri'nde bir uygulama
The Application of quality of work life to increase productivity and the implementation in the Eczacıbaşı Vitra Bozüyük establishments
- Tez No: 101897
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI ÖZET Günümüz ekonomik düzeninde, hammadde temininden satışlara kadar hiçbir konuda fiyat farklılıklarından söz etmek mümkün değildir. Rekabet ortamı o kadar zorlu hale gelmiştir ki tekel durumlarında bile, müşteriye ulaşabilmek için ucuzluk ve kalite ön plana çıkmıştır. özellikle imalat işletmelerinde, bu şartlar altında rekabeti sürdürebilmenin tek koşulu verimli olmaktır. Bu nedenle verimlilik iyi anlaşılmak ve verimlilik artırma çabalan üretimin her aşamasında kendini göstermelidir. Bu çalışmada verimlilik, verimlilik ile ilgili diğer kavramlar, verimliliği etkileyen faktörler ve verimlilik artına teknikler üzerinde durulmuştur. Verimliliği artırma çabalarının odak noktası olarak insan faktörü ele alınmış ve çalışma yaşamının kalitesinin artırılmasıyla birlikte işgücü verimliliğinin de doğru orantılı olarak artacağı savunulmuştur. Bu yaklaşımla çalışma yaşamının kalitesini etkileyen faktörler üzerinde durulmuş, bunların işgücü ve dolayısıyla toplam verimlilik üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Son olarak, Eczacıbaşı Vitra Bozüyük tesislerinde, özellikle nihai kullanıcı için bir katma değer oluşturmayan ürün paketleme ve yükleme bölümünde mevcut sistem incelenmiş süre tutularak maliyetler hesaplanmış ve verimlilik analizleri yapılmıştır. Verimliliği artırmak için mevcut sisteme alternatif bir sistem önerilmiştir. Önerilen, teknoloji bazlı sistemin daha ergonomik, daha hızlı ve daha kalitede olduğu tespit edilmiş ve yine verimlilik analizler yapılmıştır. Yapılan verimlilik analizi hesaplamalanyla şu sonuçlara ulaşılmıştır; toplam verimlilik %20,68, emek verimliliği %1 17,68 ve malzeme verimliliği %12,7 artmıştır. Sermaye verimliliği ise belli bir yatırımı gerektirmesinden dolayı %95,86 azalmıştır. Ancak önerilen sistem, işletmeye belirli bir parasal tasarruf sağlayacak ve bir süre sonra kendini amorti edebilecektir. Önerilen sistemin bir özelliği de, teknolojinin, verimlilik ve kalite, özellikle de çalışma yaşamının kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamasıdır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT Today's economical environment, it is impossible to address about price differences from supplying raw material to selling goods. Competition conditions are too hard even in state of monopoly, therefore reaching the client, cheapness and quality have come to the fore. Particularly, in production exploitations, it is the basic rule of being fertility to be able to continue the competition under these circumstances. By this reason, productivity should be estimated clearly and efforts of increasing productivity should represent in every step of production. In this study; productivity itself, the other concept related to productivity, influential factors and techniques increasing the productivity have been represented. Human factors has been considered as a focus of increasing the efforts of productivity and by increasing the quality of work life, productive power has been defended to increase proportionaly. With this aproach, those factors which influence the quality of work life have been considered and the effects on productive power or on account of the effects on total productivity have been putforth for consideration. Finally in establishments like Eczacıbaşı Vitra in Bozüyük, especially present system has been inspected in production packaging and loading departments which don't give value added gor an ultimate user, cost prices have been calculated by keeping the period, and productivity analyzes have been done. To increase productivity, an alternative system hes been designed to the present system. It has been determined that the system which is technology-based is more ergonomic, faster and more economical than the previous ones and productivity analyzes have been done. These conclusions have been reached after doing the calculations of productivity analzes. %20,68 total productivity, %1 17,68 labor productivity, and %12,7 material productivity have increased but %95,86 capital productivity has decreased because of requiring a certain investment. On the other hand, the designed system vill prove some financial savings and amortize itself in a certain period. Another feature of the system is that the technology has proved its positive effect on productivity and quality, particularly on quality of work Efe.