Eğitim yöneticilerinin stres düzeylerinin ölçülmesi: Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı örneği
The Stress level measurement of education administrators: The Case of Kutahya Airman Training Brigade
- Tez No: 137374
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRENGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışma, stresli bir ortamda çalışanların, stres düzeyleri, stresi dışa vurma biçimleri ve stresi kontrol etme yöntemleri ile çalışma süreleri arasında bir ilişki olup olmadığım araştırmak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel hipotezi; alt kademe eğitim yöneticilerinde yaş, rütbe, medeni durum, aylık gelir ve çalışma süresi değişkenleri ile stres düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğudur. Ayrıca, eğitim yöneticilerinin hangi stres yönetim modellerini benimsedikleri de ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Yöntem olarak anket ve yüz yüze mülakat teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın ana kütlesi Kütahya Hava Er Eğitim Tugayında er ve erbaş yetiştirilmesinde önemli bir rol oynayan alt kademe eğitim yöneticilerinden oluşmaktadır. Örneklememizi oluşturan denekler, Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'ndaki her tabur ve bölükte görevli toplam 107 alt kademe eğitim yöneticilerinden basit rasgele örnekleme metodu kullanılarak seçilen 92 kişiden oluşmaktadır. 30 kişiyle de yüz yüze görüşme yapılmıştır. Anket verilerinin analizinde istatistiksel olarak frekans, yüzdeler, aritmetik ortalama, standart sapma ve varyans analizinden (Anova Testi) yararlanılmıştır. Anova analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, çalışma süresi uzadıkça stres düzeyi artmaktadır. Öte yandan, çalışmanın sonuçlan yaş, rütbe, medeni durum ve aylık gelir ile stres düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğunu da göstermektedir. Alt kademe eğitim yöneticilerinin, stresle mücadelede; plansız yaşamdan kurtulmak, stres yaratan olay ve durumu düşünmemek, zihni dağıtacak başka bir işle meşgul olmak, stres yaratan olay ve durumla karşı karşıya gelmekten kaçınmak gibi yöntemlerin, en çok tercih ettikleri yöntemler olduğu çalışmanın sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study is to examine the relationship between stress level, stress management, symptoms of stress and working periods in high pressure working environment. The main hypothesis of the study asserts that there is a significant relationship between age, rank, marital status, salary, working period and stress level. In addition, the study investigates the stress management models used by educational administrators. Survey and interview techniques are used for research purposes. Main population of the study was low-level educational administrators, which play an important role on training soldiers, in Kütahya Airman Training Brigade. The sample consists of 92 individuals which are ramdomly selected from a total of 107 low-level educational administrators from every battalion and squadrons in Airman Training Brigade. Furthermore, 30 people out of 92 were interviewed. The survey data set were analysed using statistical frequency, percentage, aritmetic average, standart deviation and analysis of variance. SPSS statistical software was used for the analysis. The results indicate that as the length of the working period (in year) increases, the stress level increases as well. Moreover, it was shown that there is a significant relationship between age, rank, marital status, salary, working period and stress level. The following approaches were commonly used by the administrators in dealing with stress; avoiding unorganized life-style, avoiding and disregarding stressful circumstances and incidents, and staying busy with something less stressful.