Özel işletmelerde işe devamlılığın sağlanmasında işgören güdülemesinin rolü üzerine bir inceleme (Gimsan örneği)
  1. Tez No: 101902
  2. Yazar: MELAHAT AYDINER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ill ÖZET Küreselleşen dünyanın gereksinimlerinin farkında olan işletmeler, insan kaynaklarına önem vermenin bilinciyle çalışmaktadırlar. Çünkü insan, üretim sürecinin vazgeçilmez kaynağıdır. Etken ve verimli üretim için işgörenin işinden tatmin olması gerekir. İşinden hoşnut olamayan bireyde devamsızlık, işe geç gelme ve işten ayrılma gibi davranışlar görülebilir. Devamsızlık, işe gelmesi programlanmış bireyin işe gelmemesidir. îsteğe bağlı ve isteğe bağlı olmadan gerçekleşebilir. Devamsızlık cinsiyet, yaş, medeni durum, ulaşım soranları, hastalık gibi bireysel sebeplerden; iş tatmini, güdüleme, stres, değer yargılan gibi psiko-sosyal etmenlerden kaynaklanabilir. Devamsızlık, ciddi ve profesyonel çalışan her örgütü ilgilendiren bir disiplin sorunudur. İşletmeleri etkilediği gibi ülke ekonomisini de etkilemektedir. Nitekim bu sorun gelişmiş sanayi ülkelerinde çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Ülkemizde ise bu konuda yapılan araştırmalar henüz yeterli düzeyde değildir. Devamsızlığı azaltmada güdülemenin etkilerinin Gimsan A.Ş.de incelendiği tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, devamsızlığın tanımı, türleri, bireysel ve örgütsel nedenleri, önlenmesi için kullanılacak teknikler incelenmiştir, ikinci bölümde, devamsızlığı önlemede güdüleme tekniklerine, güdülemeyi sağlayacak faktörlere değinilmiştir. Üçüncü Bölümde; Gimsan A.Ş. de devamsızlık sorunu anket çalışması yapılarak araştırılmış ve elde edilen verilere bakıldığında devamsızlığın %'de 6 'ya çıktığı yani üst sınırda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The companies, which are aware of the needs of globalizing world, are working with the consciousness of giving importance to human resources. Because, human is the indispensible source of production process. The worker has to be satisfied from his job in order to have effective production. Starting to work late and resinging from job can be seen where people don't like their job. Absenteeism is like a lack of attendance to work of the individual who is programmed to attend his job. Absenteeism may be camsed by psycho-social factors like, genre, age, marital status, transportation problems, illness, work-time, stress, motivation, value judgements. Absenteeism is a problem of dicipline that concerns every corporation, works seriously and professionally. It not only affects the companies but olso has bad effects on national economoy. Therefore this phonemon has been an investigation subject of the developed countries. İn our country the studies about this subject are not enough yet. The thesis has three stages which investigates the effects of motivation to diminish the absenteeism in GİMSAN Co. In the first stage, the definition, variety, personel and interpersonel couses of the absenteeism are emphasized and the tecniques to decrease it is studied. In the second section, the motivation tecnique to decrease the absenteeism is emphasized and the factors to provide motivation are focused on. In the third section, absenteeism problem is invastigated by surveying at GİMSAN Co. and the outcome of the survey has showed us that the absenteeism at the firm is so high like %6.