Diferansiye tiroit kanserlerinde erken ve geç sonuçlarımıznüks ve sağkalım üzerine etkili faktörler“184 hastanın analizi”
Early and late outcomes in differentiated thyroid cancer: Factors affecting recurrence and survival — an analysis of 184 patients
- Tez No: 1019054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞUR GÖZALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diferansiye tiroit kanserli hastalarda nüks ve mortalite üzerine etkili prognostik faktörleri araştırdık. Materyal metod: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 1986 ile Aralık 2009 tarihleri arasında diferansiye tiroit kanseri nedeniyle ameliyat edilen 184 hastanın demografik özellikleri, başvuru semptomları, fizik muayene ve laboratuar bulguları, uygulanan cerrahi yöntem ile patolojik incelemelerine ait çeşitli parametrelerin prognoz üzerine etkileri araştırıldı. Hastalara ait bilgiler Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Genel Cerrahi Kliniği Tiroit Kanserleri Bilgi ve Takip Formu'ndan ve hastaneye ait otomasyon sisteminden elde edildi Bulgular: Hasta grubu 172 papiller ve 12 folliküler kanserli hastadan oluşmaktaydı. Ortalama yaşları 45.4 yıl (15-78) olup 159 hasta (%86.4) kadın ve 25 hasta (%13.6) erkekti. Düzenli takibi olan 161 (%87.5) hastanın ortalama takip süresi 73.26 ay (1-231) olarak bulundu. Ortalama nüks gelişme zamanı 77.66 ay (1–150)'dı. Takip süresince 8 (%4.3) hastada mortalite gözlendi. Ölen hastalardaki ortalama yaşam ise 66.87 ay olarak bulundu (1–150 ay). Tekli değişken analizler sonucunda T evresi ve patolojik nihai evre nüks üzerine etkili bulundu. Başvuru sırasında boyunda ağrılı nodül ve palpabl lenf nodu olması, papiller histolojik kötü alt tip varyant, damar ve komşu organ invazyonu varlığı, multisentrisite, T evresi, lenf nodu, uzak metastaz ve klinik evrenin mortalite üzerine etkili faktörler olduğu bulundu. Sonuç: Yüksek T evresi ve ileri patolojik evresi olan DTK'li hastalarda nüks gelişme riski yüksektir. Multisentrik tümörü, ileri patolojik evresi olan hastalarda ise sağ kalım oranları düşüktür. Bu sebeple hastaların postoperatif multidisipliner anlayış içinde yakın takibi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated the prognostic factors affecting recurrence and mortality in patients with differentiated thyroid cancer. Materials and Methods: The demographic characteristics, presenting symptoms, physical examination and laboratory findings, surgical procedures performed, and various pathological parameters of 184 patients who underwent surgery for differentiated thyroid cancer at the 4th General Surgery Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital between January 1986 and December 2009 were evaluated in terms of their effects on prognosis. Patient data were obtained from the Thyroid Cancer Information and Follow-up Form of the 4th General Surgery Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital and from the hospital automation system. Results: The study group consisted of 172 patients with papillary carcinoma and 12 patients with follicular carcinoma. The mean age was 45.4 years, ranging from 15 to 78 years. Of the patients, 159 were female, 86.4%, and 25 were male, 13.6%. Among the 161 patients, 87.5%, who had regular follow-up, the mean follow-up period was 73.26 months, ranging from 1 to 231 months. The mean time to recurrence was 77.66 months, ranging from 1 to 150 months. During follow-up, mortality was observed in 8 patients, 4.3%. The mean survival time among the deceased patients was 66.87 months, ranging from 1 to 150 months. In univariate analyses, T stage and final pathological stage were found to affect recurrence. The presence of a painful neck nodule and palpable lymph nodes at presentation, an aggressive histological variant of papillary carcinoma, vascular and adjacent organ invasion, multicentricity, T stage, lymph node involvement, distant metastasis, and clinical stage were found to be factors affecting mortality. Conclusion: Patients with differentiated thyroid cancer who have a high T stage and advanced pathological stage have an increased risk of recurrence. Survival rates are lower in patients with multicentric tumors and advanced pathological stage. Therefore, close postoperative follow-up of these patients within a multidisciplinary framework is important.