Bankalarda yönetsel davranışların işgücü verimliliğine etkisi
The Management behavior to effect labor productivity of bank
  1. Tez No: 101913
  2. Yazar: AYŞE ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ill ÖZET Modern bankacılık anlayışında teknoloji kullanımı ve teknolojiye dayalı hizmet sunulması kaçınılmaz bir durumdur. Ülkelerin ekonomik bünyelerinde önemli bir yere sahip olan bankalar, bir yandan ticari faaliyetlerini yerine getirirken, diğer yandan da içinde bulundukları piyasanın yoğun rekabet ortamında daha fazla kâr sağlamayı hedefleyen ve bunu yaparken hizmet veren kuruluşlardır. Modern bankacılık yönetiminde ve insan kaynaklarında meydana gelen değişimler, bankacılık mesleğini yerleşmiş, klasikleşmiş organizasyon yapılarını ve yönetim anlayışlarını sarsmaya başlamıştır. Günümüzde bankalarda, yöneticilerin dünün şartlarına göre değil yarının şartlarına göre yönetmek için ihtiyaç duyduğu anlayışın, oluşturulmasına gayret edilmelidir. Hata kabul etmeyen banka işletmelerinde değişimi sağlayacak olan yöneticilerin, ilk önce bu değişimi kendilerinin yaşaması gerekmektedir. Verimlilik özellikle iş gücü verimliliği örgüt içinde birçok değişkenden etkilenmektedir. Örgüt içi yönetim biçimi, iş yeri koşullarının uygunluğu, örgüt içi ilişki biçimleri, ceza ve ödül sistemleri, güdüleme araçları, örgüt içinde var olan liderlik biçimleri, örgüt yapısı ve benzeri örgütsel değişkenler iş gücü verimliliğini doğrudan etkilemektedir. İşletmelerde işlerin yürümesini sağlayan insanın yönetimi, işletmeyi verimli kılabilir yada bulunduğu seviyeden daha aşağıya düşürebilir. İş gücü verimliliğini sağlamak ve astlardan en iyi verimi almak, artan rekabet koşullarına ayak uydurmak geleceğin yöneticilerini yetiştirmekten geçmektedir. İ. YÜKSEK9ĞBFTİM KÜRÜ!
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In today's modern banking system, technology and services needing technology must be supplied to the customers. Banks have very important place in countries economies. They functioned commerically and when doing this they try to reach more profits in a conpetitive world. Recent developments in modern banking and human resources management, started to shake the classical shape of banking organizations and managements. In today's banking system, there is a need for managers that are acting for tomorrow but not for the past. In banking system there is no place to fail nowadays. Managers should make these changes on themselves first, and then be ready to change the system. Productivity and especially labor productivity can be affected from any variable in the organization. Management of the organization, svitability of firm's conditions, types of relations in the firm, penalty and award system, supporting tools, types of leadership in the firm, body of the organization and other variables rebted to an organization affects the labor productivity, directly. Managing of human resources that are providing the all functions of a firm, can affect the productivity of that firm positively or negatively. Providing high productivity of labor, getting best result from the lower ranked labor power and being competitive depends on traning of high quality managers of future.