Bilgisayar programı yapım sözleşmesi ve tarafların hak ve yükümlülükleri
Computer program production contract and the rights and obligations of the parties
- Tez No: 1019144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH YÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bilgisayar programları günümüzde hayatımızda daha fazla yer edinerek gelişme göstermektedir. Eğlence sektöründen iş hayatına, günlük planlamalara varıncaya her alana yayılmış durumdadır. Teknolojinin bu hızda ilerlemesi karşısında bilgisayar programları sadece tüzel kişilerin değil bir çocuğun elinde dahi kullanmaktadır. Bununla birlikte artık yapay zekâ denilen bir bilgisayar programı çeşidi de son birkaç yılda yaygın olarak kullanımdadır. Teknolojinin bir ürünü olan bilgisayar programının toplumların her kesiminde bu derece yaygın kullanılması sonucunda bir takım hukuki uyuşmazlıkların da ortaya çıkacağı bir gerçektir. Öncelikle bu çalışmanın hazırlanmasındaki temel amaç; bilgisayar programlarının bu derece hayatımızda her alanında yer alması, insanlığın temel ihtiyaçlarından biri haline gelmesi ve doktrinde diğer alanlara nazaran kısıtlı kaynak olmasıdır. İkinci temel amaç ise; bilgisayar programı yapım sektöründe kayda değer ücretlerin konu olduğu bir sektör olması ve bunun sonucunda bilgisayar programı yapım sözleşmelerinde tarafların hak ve yükümlülüklerinin önem arz etmesidir. Hazırlanan bu çalışmada ilk bölümde bilgisayar programlarının teknik ve kavramsal kısımlarına denilerek hukuki niteliği incelenmiş, sonraki bölümlerde ise tarafların hak ve yükümlülüklerine; FSEK, TBK, TKHK, yargı kararları, doktrin ve sair mevzuat hükümlerince değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer programs are increasingly integrated into our lives and are constantly evolving. They are widespread, from the entertainment industry to business and daily planning. Given the rapid advancement of technology, computer programs are used not only by legal entities but even by children. Furthermore, a type of computer program called artificial intelligence has become widely used in recent years. The widespread use of computer programs, a product of technology, across all segments of society inevitably leads to a number of legal disputes. The primary aim of this study is to address the fact that computer programs are so prevalent in every aspect of our lives, have become a fundamental human need, and are the subject of limited research in legal doctrine compared to other fields. The second main point is that the computer software development industry involves significant fees, and consequently, the rights and obligations of the parties in computer software development contracts are of great importance. In this study, the first section examines the technical and conceptual aspects of computer programs and their legal nature, while subsequent sections will focus on the rights and obligations of the parties. This has been addressed in the Law on Intellectual and Artistic Works (FSEK), the Turkish Code of Obligations (TBK), the Turkish Consumer Protection Law (TKHK), judicial decisions, doctrine, and other relevant legislation.