Mehmet Emin Yurdakul'un“Türk Sazı”adlı şiir kitabının söz dizimi (cümlenin ögeleri)
The syntax (sentence elements) of Mehmet Emin Yurdakul's poetry book titled“Türk Sazi”
  1. Tez No: 1019143
  2. Yazar: TUĞBA YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DEMİREL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Döneminde, halkın dertlerini dile getirerek birçok yeniliğe imza atan Mehmet Emin Yurdakul, yayımladığı Türk Sazı adlı şiir kitabıyla Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada bahsi geçen eserdeki cümlelerin ögelerini incelemek ve tespit edilen veriler neticesinde şairin dil ve üslup özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Mehmet Emin Yurdakul'un hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri ile ilgili bilgiler verilip Cümle başlığı altında cümlenin ögeleriyle ilgili kavramlar örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Türk Sazı'nda yer alan şiirlerin cümle ögeleri incelenmiş ayrıca çalışma, her şiirin altında yer alan öge tablosu ile desteklenmiştir. Son olarak ulaşılan bulgular, sonuç bölümünde nicel verilerle ele alınarak değerlendirilmektedir. Çalışmada faydalanılan kaynaklar ise kaynakça bölümünde verilmiştir. Çalışmamızın hem Mehmet Emin Yurdakul hem de cümlenin ögeleri konusunda, alanındaki boşluğu dolduracağını ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Mehmet Emin Yurdakul, who made many innovations by expressing the troubles of the people during his period, has an important place in Turkish literature with his poetry book titled Türk Sazı. In this study, it is aimed to examine the elements of the sentences in the mentioned work and to determine the language and style characteristics of the poet as a result of the determined data. In the first part of the study, which consists of two main parts, information about Mehmet Emin Yurdakul's life, literary personality and works is given and concepts related to the elements of the sentence are explained with examples under the title of Sentence. In the second part, the sentence elements of the poems in the Turkish Saz were examined and the study was supported by the element table under each poem. Finally, the findings are evaluated with quantitative data in the conclusion section. The sources used in the study are given in the bibliography section. We hope that our study will fill the gap in the field regarding both Mehmet Emin Yurdakul and the elements of the sentence.