Günümüzde dinler arası diyalog ve Kur'an'ın diğer din mensuplarına bakışı
Interreligious dialogue in today and the view of the Qor'an to the other belivers
  1. Tez No: 101915
  2. Yazar: ABÜDÜN TAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET BAŞLIK :KUR'AN'IN DİNLERARASI DİYALOGA BAKIŞI Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, sınırlılıkları, kaynaklan ve araştırmanın yöntemi üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde, diyalogun tanımı, dinin diyalog arayışlarındaki yeri ve önemi, diyalogun zorunluluğu üzerinde durulmaktadır. Diyalog arayışlarının büyük bir mesafe kat ettiği günümüzde,bu arayışlara değinmek gerekmektedir. Bunun içindir ki; bu arayışların tarihi bir dökümünü yapmak gereklidir. Hangi alanlarda diyalog kurulacağı ve nasıl yürütüleceği, problemin özünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde, Kur'an'da geçen inançlara değinilerek; Kur'an'ın bu dinlerle olan diyaloga verdiği önem, eski milletlerden örneklerle ortaya konmaktadır. Bu inançlardan Yahudilik ve Hristiyanlık'ın Kur'an'da özel bir yerinin olduğu görülür. Bu dinlerin inanç bakımından eleştirildiği, fakat sosyal hayatta diyalogun kesilmeden devam ettirilmesi istenir. Diyalogun dayanacağı temel ilkeler ortaya konarak, nasıl bir diyalog kurulacağının unsurları belirtilir. Sonuç kısmında ise, Kur'an'a göre diyalogun bir değerlendirmesi verilmektedir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY TITLE : Approoch of the Qur'an to interreligron dialogue. The thesis has been prepared as a Masters of Art (MA) thesis at Cumhuriyet University Social Sciences Institute. The study consists of an introduction, two parts and a conclusion. Within the introduction, the aim, restrictrons, and source of the thesis and the methodology of survey have been stated. İn the first part, the definition of dialogue, the place and importance of religion in dialogue studies and the necessity of dialogue are considered. It is necessary to mention such studies as the dialogue studies have increased recently. Therefore, a review of literature is also necessary. In which fields the dialogue will be set up and how it will be corried out create the origin of the problem. In the second part, the importance, which the Qur'an has given to dialogue between religions, has been stated by mentioning the beliefs in Qur'an and giving examples from ancient nations. It is seen that Judaism and Christianity have a special place in the Qur'an. The Qur'an criticises those religions with, respect to their wrong beliefs, but recommends the Muslims to converse with them. The components of a dialogue are determined by pointing out the basic principles of a dialogue. In conclusion part, the assessment of dialogue according to the Qur'an has been stated. IV