Üniversite akademik personelinin görev ünvanları açısından iş tükenmişlik düzeylerinin araştırılması
Investigation of university academic personnels maslach burnout levels from the point of view of official work ranks
  1. Tez No: 101916
  2. Yazar: H. DENİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SİLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Bu çalışma mesleki tükenmişlik düzeylerini belirlemek amacı ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak Cumhuriyet Üniversitesi çalışan 131 öğretim elemanı üzerinde yapılmıştır. Araştırmamızda Cumhuriyet Üniversitesinde çalışan farklı statüdeki akademik personelde; akademik unvanlarının farklı olması, evli ya da bekar olmak, meslekte toplam çalışma süresi, aylık gelir düzeyini yeterli görüp görmemeleri, sigara ya da alkol kullanmak ve dereceleri duyarsızlaşma, kişisel basan ve duygusal tükenme puanlan karşılaştınldığında farklılık istatistiksel olarak önemsiz (anlamsız) bulunmuştur. Araştırmamız deneklerinde; kadın ya da erkek olmak, mümkün olsa mesleğini değiştirmeyi isteyip istememek, belirttikleri zor yaşam olaylan ve mesleği ne kadar süre yapmak istediklerine göre Maslach Tükenmişlik Ölçeği alt testleri açısından anlamlı farklılık göstermiştir. Bu çalışma kapsamında aynca tükenmişlik sendromu ile ilgili bazı değişkenlerin etkileri incelenmiştir. Bulgular bireysel değişkenlerden daha çok, ortamla ilgili değişkenlerin önemli olduğu sonucunu vermiştir. Akademik personelin önemli iş tükenmişlik düzeyleri yaşadıklan ve görev ünvanlan açısından iş tükenmişlik düzeylerinin farklı olacağına dair hipotezlerimiz desteklenmemiştir. Bu çalışmanın sınırlı bir örneklem ile yürütüldüğü göz önüne alınarak, sonraki araştırmalarda, farklı sosyo-demografik ve bölgesel özelliklerde yaşayan daha geniş örneklem üzerinde çalışılmasının daha farklı sonuçlar elde edilmesine sebep olabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY This study investigated the professional burnout level of 131 faculty members of Cumhuriyet University by adapting Maslach Burnout Scale. Emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment's scores of Cumhuriyet University faculty have shown that differences in Academic title, to be married or not, total working period in profession, to be satisfied with salary or not, the level of smoking or taking alcohol have no meaningful statistical relation with the professional burnout level. Maslach burnout scores have shown that the professional burnout has a meaningful relation with the group of faculty who are either male or female, who wants to change or not to change his/her profession if it was possible, time period to continue his/her profession. Within the scope of this study, the effect of some variables related to burnout syndrome has been investigated. The findings showed that environmental variables are more important than variables related to his/herself. Professional burnout level of academic people did not support our hypothesis, which was that the level of professional burnout would be different for the people who have different academic title. This study was completed with a limited number of people. However, we think that further studies considering people living in area having different socio demographic and regional characteristics will present different results.