Türkiye'de Arapça öğretimi alanında yazılmış tezlerin bibliyografik analizi (1987-2025)
Bibliographic analysis of theses written in the field of Arabic language teaching in Türkiye (1987–2025)
  1. Tez No: 1019157
  2. Yazar: ÖZCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİRHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Arapça öğretimi alanında hazırlanmış lisansüstü tezleri bibliyografik açıdan inceleyerek alandaki genel eğilimleri, yoğunlaşılan temaları ortaya koymaktır. Çalışmada YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde 1987 yılından 2025 yılına kadar yayımlanan 366 adet yüksek lisans ve doktora tezi doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Tezler; yıl, üniversite, enstitü, tema, tür, yazıldıkları dil ve şehirler bakımından incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar bakımından sınıflandırılmıştır. Analiz sonuçları, incelenen tezlerin büyük çoğunluğunun yüksek lisans düzeyinde olduğunu ve belirli üniversitelerde yoğunlaştığını göstermektedir. Konu dağılımında özellikle; öğretim yöntem ve teknikleri, dil becerileri öğretimi (okuma, yazma, konuşma, dinleme) ve öğretim materyallerinin değerlendirilmesi temalarının ağırlık kazandığı görülmüştür. Buna karşılık ölçme-değerlendirme, öğrenci motivasyonu, dijital içerik geliştirme ve öğretmen yeterlikleri gibi alanlarda sınırlı sayıda çalışma bulunduğu tespit edilmiştir. Tezlerde çalışma grubu olarak en çok İmam Hatip okulları, ilahiyat fakülteleri ve hazırlık programı öğrencileri tercih edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de Arapça öğretimine yönelik tezlerin belirli alanlarda yoğunlaştığı, ancak alanın gereksinim duyduğu bazı konularda araştırma boşluklarının bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önemli bir yol haritası sunmakta ve Arapça öğretiminin akademik gelişimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine postgraduate theses in the field of Arabic language teaching in Türkiye from a bibliographic perspective and to identify general trends and prominent themes in the field. In this context, a total of 366 master's and doctoral theses published in the Council of Higher Education (YÖK) National Thesis Center between 1987 and 2025 were analyzed using the document analysis method. The theses were examined in terms of year, university, institute, theme, type, language of writing, and the cities in which they were conducted, and the findings were classified accordingly. The results indicate that the majority of the theses are at the master's level and are concentrated in certain universities. In terms of subject distribution, teaching methods and techniques, language skills instruction (reading, writing, speaking, and listening), and the evaluation of instructional materials were found to be the most frequently addressed themes. Conversely, limited research was observed in areas such as assessment and evaluation, student motivation, digital content development, and teacher competencies. The most frequently studied populations were students from Imam Hatip schools, faculties of theology, and preparatory language programs. In conclusion, postgraduate research on Arabic language teaching in Türkiye is concentrated in specific areas, while notable research gaps remain in others. These findings provide a significant roadmap for future studies and contribute to the academic development and diversification of Arabic language teaching.