Ölünceye kadar bakma sözleşmesinde tarafların hakları ve borçları
Rights and obligations of the parties in a lifetime care agreement
- Tez No: 1019163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA GÖKÇE CANARSLAN KARAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Ölünceye kadar bakma sözleşmesi bakım alacaklısının bir malvarlığı değerini devretmesi karşılığında bakım borçlusunun, ömrünün sonuna dek bakım alacaklısını bakıp gözetmeyi üstlendiği, tam iki tarafa borç yükleyen ivazlı bir sözleşmedir. Günümüz dünyasında özellikle ilerleyen yaşta yahut hastalıkla mücadele eden insanların bakım ve maddi manevi destek ihtiyacı yadsınamaz düzeydedir. Bu durumun bir karşılığı olarak ölünceye kadar bakma sözleşmesi hukuki ifadesini bulmuştur. Bu sözleşme çeşitli hukuki düzenlemeler yoluyla sıkı şekil şartlarına tabi tutulmuştur. Öte yandan sözleşmenin kurulmasından itibaren bakım alacaklısı ve bakım borçlusu farklı edimler üstlenirler. Tez çalışmamızda da öncelikle ölünceye kadar bakma sözleşmesinin tarafları, sözleşmenin unsurları ve hukuki niteliği ile tarihi gelişimine yer verilecektir. İkinci ve üçüncü bölümde tarafların hakları ve borçları inceleme konusu yapılacak olup tarafların edimleri ayrıntılı biçimde ele alınacaktır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise ölünceye kadar bakma sözleşmesinin sona ermesi halleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A lifetime care contract is a bilateral contract with reciprocal obligations, where the care recipient transfers an asset in exchange for the care provider undertaking to care for and look after the recipient for the rest of their life. In today's world, the need for care and material and moral support, especially for people of advanced age or those struggling with illness, is undeniable. The lifetime care contract has found its legal expression as a response to this need. This contract is subject to strict formal requirements through various legal regulations. Furthermore, from the moment the contract is established, the care recipient and the care provider undertake different obligations. This thesis will first examine the parties to the lifetime care contract, its elements, legal nature, and historical development. The second and third chapters will focus on the rights and obligations of the parties, and their respective obligations will be discussed in detail. The final chapter, the fourth, will examine the circumstances under which a lifetime care contract terminates.