Ölünceye kadar bakma sözleşmesi
Lifelong support agreement
- Tez No: 742804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YENİOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hukukumuzda oldukça fazla sözleşme tipi bulunmakta olup bu çalışmada, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunun 611 ila 619 maddeleri arasında düzenlenen sosyal anlamda bir boşluğu dolduran ve günümüzde de halen önemini koruduğu düşünülen ölünceye kadar bakma sözleşmesi incelenmiştir. Çalışmada ölünceye kadar bakma sözleşmesi, Türk Hukuku bakımından incelenmiş olup yabancı ülke hukukları ile karşılaştırmalara değinilmemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde ölünceye kadar bakma sözleşmesinin tanımı, türleri, unsurları ve hukuki niteliği incelenmiştir. İkinci bölümünde sözleşmenin kurulması, tarafları ve şekli incelenmiştir. Üçüncü bölümünde sözleşmenin hükümleri, taraflarının hak ve borçları incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümde ise ölünceye kadar bakma sözleşmesinin sona erme sebepleri ve üçüncü kişilerin sözleşme üzerindeki itiraz ve iptal hakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many types of contracts in our law, and in this study, the contract of caring until death, which is regulated between articles 611 and 619 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, fills a social gap and is thought to be still important today, has been examined. In the study, the contract of care until death has been examined in terms of Turkish Law, and comparisons with the laws of foreign countries have not been mentioned. In the first part of the study, the definition, types, elements and legal nature of the contract until death were examined. In the second part, the establishment of the contract, its parties and form are examined. In the third part, the provisions of the contract, the rights and obligations of the parties are examined. In the fourth and last part of the study, the reasons for the termination of the contract until death and the objection and cancellation rights of third parties on the contract are examined.