Liderlik faktörlerinden iletişimin verimlilik üzerine etkisi
The Effect of the communication that is one of the leadership factors
  1. Tez No: 101917
  2. Yazar: GÖKAY KARATUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASLAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlar başlığı altında liderlik, yönetim ve yöneticilik, iletişim, verimlilik kuramlarına değinilerek, birbirleri ile olan ilişkileri incelenmektedir. İnceleme yapılırken kuramların olumlu ve olumsuz yönleri de sergilenmiştir. İkinci bölümde, liderlerin iletişim becerilerinin verimlilik üzerine etkileri incelenmiştir. Bu inceleme ile birlikte, örgütsel iletişim ve liderlerin oluşturdukları iletişim yapılan sınıflanarak irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, liderlik faktörlerinden üetişimin verimliliğe etkisine yönelik bir uygulama, uygulamanın sonuçlan ve değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu değerlendirmede örnek olarak seçilen örgütün tarihi, iletişim yapısı, verimliliği ile bu günkü durumu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, örgütlerdeki liderlerin ve yöneticilerin oluşturduklan iletişim yapılarının örgütün verimliliği üzerine ne gibi kaüatan olabileceği konusu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis is formed in three sections. In first section, leadership, administration and management, communication, productivity have researched under the title of basic concepts. While researching the accepted and rejected parts of the theories have shown. In second section, the skills of leaders about communications that effects productivity have researched besides this, organizational communication formation have researched by classifaying. In third section, an application and it's consequences about productivity of communications that's one of the factors of leadership have determined. In this determination the selected sample firm's communications formation and it's productivity and the firms historical formation and present condition have determined. As a conclusion, the contributions of communication formations which were built by leaders or administrators in companies have presented.