The Organising Vision of Patient Access: Reflections on the New NHS Information Strategy by Healthcare Professionals
Hasta Erişiminin Örgütleyici Vizyonu: Sağlık Profesyonelleri Perspektifinden Yeni NHS Bilişim Stratejisi Üzerine Yansımalar
- Tez No: 1019176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA KLECUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School Of Economıcs And Polıtıcal Scıence
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Birleşik Krallık'ta, hasta merkezli bakım ve hasta güçlendirme kavramları, son on yılda yeni hükümet stratejilerinin uygulanması ve ilgili sağlık teknolojilerinin küresel ölçekte gelişimi ile birlikte önemli ölçüde ilgi görmüştür. Hasta merkezlilik söylemlerinden ortaya çıkan girişimlerden biri, hastaların tıbbi kayıtlarına çevrimiçi erişimidir. Sağlık Bakanlığı'nın en güncel bilişim teknolojileri strateji belgesi, gelecekte oluşturulması öngörülen merkezi bir hasta kayıtları veri tabanına ilişkin çeşitli meşrulaştırma iddiaları ortaya koymaktadır. Bu yenilik bağlamında, bu tez çalışması hükümetin bilişim vizyonuna yönelik sağlık profesyonellerinin yansımalarını, Örgütleyici Vizyon (Organising Vision - OV) teorisi çerçevesinde incelemektedir. Nitel bir vaka çalışmasından elde edilen bulgular doğrultusunda, yazar hasta erişimine ilişkin örgütleyici vizyon faaliyetlerini (yorumlama ve meşrulaştırma), OV'nin dört başarı faktörü (bilgilendiricilik, akla yatkınlık, ayırt edicilik ve önem duygusu) üzerinden analiz etmekte ve vizyonun genel ikna gücüne dair sonuçlar sunmaktadır. Son olarak, söz konusu yeniliğin görünürlüğünü artırmaya yönelik politika düzeyinde faydalı olabilecek bazı değerlendirmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the UK, the buzzwords of patient-centred care and patient empowerment have attracted much attention in the last decade through the introduction of new government strategies and the global advancement of related healthcare technologies. One of the initiatives that emerged out of patient-centricity claims has been the online patient access to medical records. The latest IT strategy document of the Department of Health puts forward various legitimation claims about a future centralised database of patient records. Concerning this innovation, this dissertation project studies the reflections of healthcare professionals on the IT vision of the government through the lens of the Organising Vision (OV) theory. Based on the exploration of findings from the qualitative case study, the author analyses the organising vision activities (interpretation and legitimation) of patient access with the use of the four success factors of OV (informativeness, plausibility, distinctiveness & sense of importance) and offers conclusions on the overall compellingness of the vision. Finally, some considerations are presented that could be useful at the policy level in extending the visibility of the innovation.