Üç boyutlu yazıcılarla farklı açılarda üretilmiş postların in vitro bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the bond strength of posts fabricated at different angulations using three-dimensional printing
- Tez No: 1019201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ÇETİNKAYA VALANDOVA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, stereolitografi (SLA) tabanlı üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile farklı üretim açılarında üretilen kişiselleştirilmiş post sistemlerinin kök dentinine bağlanma dayanımları üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve konvansiyonel fiber post sistemleri ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada periodontal nedenlerle çekilmiş 40 adet tek kanallı alt premolar diş kullanıldı. Kök kanal tedavileri tamamlanan örneklerde standart post boşlukları hazırlandı ve örnekler rastgele dört gruba ayrıldı (n=10): 0°, 45° ve 90° açılarında üç boyutlu yazıcı ile üretilen post grupları ile konvansiyonel fiber post grubu. Üç boyutlu postlar SLA teknolojisi kullanılarak Temporary CB Resin materyali ile üretildi. Tüm postlar rezin siman kullanılarak kök kanallarına simante edildi. Bağlanma dayanımı pull-out testi ile değerlendirildi ve maksimum kuvvet değerleri Newton (N) cinsinden kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Gruplar arasında bağlanma dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0.001). En yüksek bağlanma dayanımı konvansiyonel fiber post grubunda elde edilirken, üç boyutlu yazıcı ile üretilen postlar arasında en yüksek değer 0° üretim açısında gözlendi. Üretim açısının artmasıyla birlikte pull-out dayanımında azalma meydana geldiği belirlendi. 45° ve 90° grupları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Üretim açısının, üç boyutlu yazıcı ile üretilen post sistemlerinin bağlanma dayanımı üzerinde etkili olduğu belirlendi. Özellikle düşük üretim açılarında üretilen postların daha yüksek bağlanma performansı göstermesi, katman yönlenmesi ve stres dağılımı açısından daha avantajlı bir yapı oluşturabileceğini düşündürmektedir. Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen kişiselleştirilmiş post sistemlerinde üretim parametrelerinin optimize edilmesi, restorasyonların uzun dönem klinik başarısına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of different printing angles on the bond strength of customized post systems produced using stereolithography (SLA)-based three-dimensional printing technology and to compare them with conventional fiber post systems. Materials and Methods: Forty extracted single-rooted mandibular premolar teeth were included in the study. After completion of root canal treatment, standardized post spaces were prepared and the specimens were randomly divided into four groups (n=10): 3D-printed posts fabricated at 0°, 45°, and 90° printing angles, and a conventional fiber post group. The 3D-printed posts were fabricated using SLA technology with Temporary CB Resin material. All posts were cemented using a resin cement. Bond strength was evaluated using the pull-out test, and maximum force values were recorded in Newtons (N). Statistical analyses were performed and the significance level was set at p<0.05. Results: A statistically significant difference was found among the groups in terms of bond strength (p<0.001). The highest bond strength was observed in the conventional fiber post group, while among the 3D-printed groups, the highest values were obtained in the 0° printing angle group. As the printing angle increased, pull-out bond strength decreased. No statistically significant difference was found between the 45° and 90° groups (p>0.05). Conclusion: Printing angle was found to significantly affect the bond strength of 3D-printed post systems. Posts fabricated at lower printing angles demonstrated higher bond strength values, which may be related to more favorable layer orientation and stress distribution. Optimization of production parameters in customized 3D-printed post systems may contribute to the long-term clinical success of restorations.