Kuşburnu meyvesinde oksalik asit, sitrik asit ve modifiye atmosfer paketleme (map) uygulamalarının depolama performansı üzerine etkileri
The effects of oxalic acid, citric acid, and modified atmosphere packaging (map) on the storage performance of rose hip fruit
  1. Tez No: 1019210
  2. Yazar: SELDA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Kuşburnu (Rosa canina L.), yüksek askorbik asit, fenolik bileşik ve antioksidan içeriği nedeniyle önemli bir fonksiyonel meyvedir. Ancak hasat sonrası dönemde hızlı kalite kayıplarına uğraması depolanabilirliğini sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada, oksalik asit (OA), sitrik asit (SA) ve Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) uygulamalarının tek başına ve kombinasyon halinde kullanımının kuşburnu meyvesinin depolama performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kontrol, OA, SA, MAP, OA+MAP ve SA+MAP uygulamaları kullanılmış; meyveler 4 ± 1 °C sıcaklık ve %90–95 bağıl nem koşullarında 28 gün süreyle depolanmıştır. Muhafaza süresince ağırlık kaybı, çürüme oranı, suda çözünür kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TA), renk özellikleri, organik asitler, toplam fenolik içerik, toplam antioksidan kapasite ve bireysel fenolik bileşiklerdeki değişimler belirlenmiş, elde edilen veriler çok değişkenli istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, depolama süresinin ilerlemesiyle birlikte tüm uygulamalarda ağırlık kaybı, çürüme oranı ve SÇKM değerlerinin arttığını; buna karşılık TA, renk kalitesi, organik asit içerikleri, toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasitenin azaldığını göstermiştir. En yüksek kalite kayıpları kontrol grubunda belirlenirken, organik asit uygulamaları kalite bozulmalarını önemli ölçüde yavaşlatmıştır. MAP uygulaması özellikle ağırlık kaybı ve çürüme oranının azaltılmasında etkili olmuş, organik asitlerle birlikte kullanıldığında bu etkinin daha da arttığı görülmüştür. OA+MAP ve SA+MAP kombinasyonları, depolama süresince meyvenin renk özelliklerini, organik asit kompozisyonunu, fenolik bileşik içeriğini ve antioksidan kapasitesini diğer uygulamalara göre daha yüksek düzeyde korumuştur. Çok değişkenli analizler de bu kombinasyon uygulamalarının kalite özellikleri ile güçlü ilişki gösterdiğini ve depolama performansını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, kuşburnu meyvesinde hasat sonrası kalite kayıplarının azaltılması ve depolama ömrünün uzatılmasında organik asitlerin MAP ile birlikte uygulanması etkili ve sürdürülebilir bir muhafaza stratejisi olarak belirlenmiştir. Özellikle OA+MAP ve SA+MAP uygulamaları, kuşburnu meyvesinin ticari depolanabilirliğinin artırılması açısından önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Rosehip (Rosa canina L.) is an important functional fruit due to its high ascorbic acid, phenolic compound, and antioxidant content. However, rapid quality loss in the post-harvest period limits its storability. This study investigated the effects of oxalic acid (OA), citric acid (SA), and Modified Atmosphere Packaging (MAP) applications, both alone and in combination, on the storage performance of rosehip fruit. In the study, control, OA, SA, MAP, OA+MAP, and SA+MAP treatments were used; the fruits were stored for 28 days at 4 ± 1 °C and 90–95% relative humidity. During storage, weight loss, decay rate, soluble solids content (SSC), titratable acidity (TA), color characteristics, organic acids, total phenolic content, total antioxidant capacity, and changes in individual phenolic compounds were determined, and the obtained data were evaluated using multivariate statistical analyses. The results showed that weight loss, decay rate, and soluble solids content (SSC) increased with advancing storage time in all applications; conversely, TA, color quality, organic acid content, total phenolic content, and antioxidant capacity decreased. The highest quality losses were observed in the control group, while organic acid applications significantly slowed down quality deterioration. MAP application was particularly effective in reducing weight loss and decay rates, and this effect was further enhanced when used in combination with organic acids. OA+MAP and SA+MAP combinations preserved the color characteristics, organic acid composition, phenolic compound content, and antioxidant capacity of the fruit at a higher level during storage compared to other applications. Multivariate analyses also revealed that these combination applications showed a strong correlation with quality characteristics and positively affected storage performance. In conclusion, the application of organic acids in combination with MAP has been identified as an effective and sustainable preservation strategy for reducing post-harvest quality losses and extending the storage life of rosehip fruit. Specifically, OA+MAP and SA+MAP applications are recommended for improving the commercial storability of rosehip fruit.