Kuşburnu meyvesinde bulunan eser elementlerin diferansiyel puls polarografisiyle tayini
Determination ot trace elements in rosehip fruits with differantial pulse polarography
- Tez No: 180408
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OLCAY ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
KUŞBURNU MEYVES NDE BULUNAN ESER ELEMENTLER ND FERANS YEL PULS POLAROGRAF S (DPP) LE TAY N(Yüksek Lisans Tezi)Murat GÖKÇEKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMayıs 2006ÖZETBu çalışmada kuşburnu meyvesinde bulunan eser elementlerin tayiniamaçlanmıştır. Bunun için Diferansiyel Puls Polarografi (DPP) tekniğikullanılarak, kurutulmuş kuşburnu meyvelerinin içerdiği eser elementlerintespit edilmiş, bu elementlerin farklı ortamlardaki polarografik davranışlarıincelenmiş ve miktar analizleri yapılmıştır. Numuneler yaş çözme metodu ileHClO4, HNO3 ve HCl asitleri kullanılarak çözülmüştür. Kuşburnunda Se(IV)tayini için pH = 2 HCl çözeltisi, Mo(VI) için pH=3 BR (1M) tamponu, Pb(II) içinpH=4 ve 6 HAc/Ac- (1M) tamponu, Cu (II) için pH=6 HAc/Ac- (1M) tamponu,Zn(II) ve Ni(II) için pH=9,5 NH3/NH4Cl (1M) tamponu, Cd(II) için pH= 12K2CO3 (1M) çözelti ortamları en uygun ortamlar olarak belirlenmiştir.numunelerde, Se(IV): 341 ± 46 µg/g ; Mo(VI): 15 ± 3 µg/g ; Pb (II) : pH = 6 `da50 ± 3 µg/g , pH=4' de 41± 4 µg/g ; Cu (II) : 37 ± 7 µg/g ; Zn(II) : 353 ± 56 µg/g ;Ni(II) : 60 ± 5 µg/g ; Cd : pH=2'de 74± 4 µg/g , pH=12'de 67± 7 µg/g olarak tayinedilmiştir (n=5 ve % 95 güven aralığında ).Bilim Kodu : 404.03.01Anahtar Kelimeler : Kuşburnu, eser element tayini, diferansiyel pulspolarografisi.Sayfa Adedi : 105Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Olcay ŞendilDoç.Dr. Güler Ekmekci
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF TRACE ELEMENTS IN ROSEHIP FRUITS WITHDIFFERANTIAL PULSE POLAROGRAPHY(M.Sc. Thesis)Murat GÖKÇEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYMay 2006ABSTRACTThe aim of this work was determine the trace elements in rosehip fruits. For thispurpose differential pulse polarography has been used. Samples of drying fruitare digested with wet methode in HClO4, HNO3 and HCl. At this work, first,trace elements in drying rosehip fruits and optimum working conditions of theseelements have been determined. The ions are determined in different conditionsthat are Se(IV) in HCl at pH=2, Mo(VI) in 1M BR at pH=3, Pb(II) in 1MHAc/Ac- at pH=4 and pH=6, Cu(II) in 1M HAc/Ac- at pH=6, Zn(II) and Ni(II) in1M NH3/NH4Cl at pH=9, Cd(II) in 1M K2CO3 at pH=12 and in HCl pH=2.Quantities of trace elements in samples are determined for Se(IV): 341 ± 46 µg/g; Mo(VI): 15 ± 3 µg/g ; Pb (II) : 50 ± 3 µg/g at pH = 9, 41± 4 µg/g at pH=4 ; Cu(II) : 37 ± 7 µg/g ; Zn(II) : 353 ± 56 µg/g ; Ni(II) : 60 ± 5 µg/g ; Cd 74± 4 µg/g at:pH=2, 67± 7 µg/g at pH=12 for n=5, % 95 confidence interval.Science code : 404.03.01Key Words : Rosehip, determination of trace elements, differential pulsepolarographyPage Number : 105Advisor : Assist. Prof. Dr. Olcay ŞendilAssoc. Prof. Dr. Güler Ekmekci