Farklı tuzluluk seviyelerinde rizobakteri uygulamasının patlıcanda bitki gelişimi ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of rhizobacteria application at different salinity levels on plant growth and biochemical properties of eggplant
- Tez No: 1019211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ İRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı tuzluluk düzeyleri altında (S1: 0.3 dS m⁻¹ (kontrol), S2: 2.5 dS m⁻¹, S3: 5.0 dS m⁻¹ ve S4: 7.5 dS m⁻¹) yetiştirilen patlıcan bitkilerinde farklı bitki gelişimini teşvik eden rizobakteri (PGPR) uygulamalarının (İMET, OMET ve MİX) morfolojik gelişim, lipid peroksidasyonu ve antioksidan savunma mekanizmaları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar, artan tuzluluk seviyelerinin bitki boyu, yaprak alanı ile toprak üstü yaş ve kuru ağırlık gibi büyüme parametrelerinde %30–70 oranında azalmaya neden olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, tuz stresinin artmasıyla birlikte prolin ve malondialdehit (MDA) içerikleri ile süperoksit dismutaz (SOD), peroksidaz (POD) ve katalaz (CAT) enzim aktivitelerinde önemli düzeyde artışlar belirlenmiştir (p<0.001). İstatistiksel analizler, PGPR uygulamalarının tuz stresinin olumsuz etkilerini azaltmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Rizobakteri aşılamaları, prolin ve MDA birikimini sınırlandırarak hücre zarlarının bütünlüğünün korunmasına katkı sağlamış; aynı zamanda CAT, POD ve SOD aktivitelerini artırarak bitkilerin tuzluluk stresine karşı savunma kapasitesini güçlendirmiştir. Sonuç olarak, PGPR uygulamalarının patlıcanda tuz stresine karşı toleransın artırılmasında etkili bir biyolojik yaklaşım olduğu ve sürdürülebilir tarımsal üretim sistemlerinde önemli bir potansiyele sahip bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR) applications (IMET, OMET, and MIX) on morphological growth, lipid peroxidation, and antioxidant defense mechanisms in eggplant plants grown under increasing salinity levels (S1: 0.3 dS m⁻¹ (control), S2: 2.5 dS m⁻¹, S3: 5.0 dS m⁻¹, and S4: 7.5 dS m⁻¹). The results revealed that increasing salinity significantly reduced growthrelated parameters, including plant height, leaf area, and shoot fresh and dry weights, by approximately 30–70%. In contrast, salinity stress led to significant increases in proline and malondialdehyde (MDA) contents, as well as in the activities of antioxidant enzymes, namely superoxide dismutase (SOD), peroxidase (POD), and catalase (CAT) (p < 0.001). Statistical analyses demonstrated that PGPR inoculations played a crucial role in mitigating the detrimental effects of salinity stress. Rhizobacterial applications reduced proline and MDA accumulation, thereby contributing to the protection of cell membrane integrity, while enhancing CAT, POD, and SOD activities, which strengthened the antioxidant defense system and improved plant tolerance to saline conditions. Overall, the findings indicate that PGPR applications represent an effective biological strategy for enhancing salinity tolerance in eggplant and hold considerable potential for sustainable agricultural production systems.