Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde nüfus politikalarının iktisadi etkileri: Analiz, değişkenler ve sonuçlar
The economic effects of population policies in Republican-era Turkey: Analysis, variables, and outcomes
  1. Tez No: 1019259
  2. Yazar: MEHMET BATMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KORALTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Demografi, Tarih, Economics, Demography, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet dönemi Türkiyesi Osmanlı İmparatorluğundan aldığı miras üzerine modern bir ulus devlet olarak şekillenirken nüfus politikalarını ekonomik, sosyal ve siyasal dönüşümlerin ayrılmaz bir parçası olarak ele almıştır. Çalışmada Cumhuriyet dönemi boyunca uygulanan nüfus politikalarının iktisadi perspektiften incelemesi yapılacaktır. Cumhuriyet'in ilanıyla, klasik iktisadi teorilerin etkisiyle nüfus artışının ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı varsayılmış ve pronatalist (nüfus artışını teşvik eden) politikalar benimsenmiştir.1960'lı yıllardan itibaren Keynesyen iktisadın etkisiyle hızlı nüfus artışının olumsuz etkileri tartışılmış, yönetimlerin ekonomik müdahale rolü artmış ve nüfus planlamasına yönelinmiştir. Neoklasik teorinin vurguladığı piyasa dengesizlikleri bu süreçte belirginleşmiştir.1980'lerden itibaren liberal ekonomik yaklaşımlarla nüfus artış hızı düşürülmüş ancak yaşlanan nüfus sorunu gündeme gelmiştir. Demografik geçiş teorisi bağlamında bu durum, iktisadi büyüme açısında önemli endişeler doğurmuştur. Çalışmada Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde uygulanan nüfus politikaları tarihsel ve teorik olarak ele alınacaktır. Nüfus politikalarının iktisadi boyutu, farklı değişkenler arasındaki ilişkileri ve sosyoekonomik dinamikleri anlamak açısından kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
As the Republic of Turkey took shape as a modern nation-state upon the legacy inherited from the Ottoman Empire, it regarded population policies as an inseparable part of its economic, social, and political transformations. This study examines the population policies implemented throughout the Republican era from an economic perspective. With the proclamation of the Republic, under the influence of classical economic theories, it was assumed that population growth would contribute to economic development, and thus pronatalist policies were adopted. From the 1960s onward, under the influence of Keynesian economics, the negative effects of rapid population growth began to be debated, the interventionist role of public regimes increased, and policies of population planning were introduced. During this period, the market imbalances emphasized by neoclassical theory became more evident. Since the 1980s, with the adoption of liberal economic approaches, the population growth rate declined; however, the problem of an aging population came to the forefront. Within the framework of demographic transition theory, this situation has raised significant concerns regarding economic growth. This study will address the population policies implemented in Republican Turkey from both historical and theoretical perspectives. The economic dimension of population policies is of critical importance for understanding the relationships among different variables and the broader socioeconomic dynamics.