Formation and iconography of the sculptural decoration of churches in moravian serbia (14th – first half of the 15th century)
Sırbistan morava kiliselerinin mimari plastiğinin oluşumu ve ikonografisi (14. yüzyıl – 15. yüzyılın ilk yarısı)
- Tez No: 1019296
- Danışmanlar: PROF. DR. ASNU BİLBAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Morava mimari plastiği olarak bilinen sanatsal fenomenin kökenlerini ve ikonografisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu terim genel olarak Sırbistan'ın Morava bölgesinde 14. yüzyılda ve 15. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen kiliselerin oyma bezemelerini ifade eder ve bu nedenle genellikle belirli bir bölgeyle sınırlı özgün bir sanatsal fenomen olarak kabul edilir. Ancak bu araştırmanın göstermeyi amaçladığı üzere, Morava Sırbistanı'nın mimari bezemesi daha geniş bir bağlamda ele alınmalıdır ve büyük olasılıkla Balkanlar'daki Geç Bizans mimari plastiğinin (özellikle Teselya ve Makedonya'daki champlevé oymalarının) bir devamını temsil etmektedir. Bu durum, Morava anıtlarının inşasına ilişkin yeniden oluşturulan kronoloji, kabartmalarda tasvir edilen motiflerin analizi ve çalıştırılan heykeltıraş atölyelerinin hareketliliğinin izlenmesi yoluyla ortaya konabilir. Bu nedenle tez, esas olarak bu üç temel problemin araştırılmasına odaklanmaktadır. Birinci bölüm, daha önce önerilen bazı yapı tarihlerinin daha yakın tarihli araştırmalarda değiştirilmiş olması nedeniyle yeniden incelenmesi gereken anıtların inşa kronolojisini ele almaktadır. Bu bölüm ayrıca kabartmalarla bezenmiş, kaydedilmiş her Morava anıtının mimari ve heykeltıraşlık unsurlarının analizini de içermektedir. İkinci bölüm, Morava mimari plastiğinin ayrıntılı olarak incelenmesine ve tasvir edilen süslemelerin ikonografisine odaklandığından araştırmanın en kapsamlı bölümünü oluşturmaktadır. Veriler 28 lokasyon/anıttan elde edilmiş olup 338 farklı motif içermektedir. Üçüncü bölüm, Morava mimari plastiğinin ortaya çıkışının muhtemel gelişim sürecine odaklanmakta ve banilerin rolünün yanı sıra 14. yüzyılın ilk yarısında Balkanlar'da gelişen çeşitli sanatsal faktörleri (örneğin uygulamalı sanatlarda ve özellikle ahşap oymacılığında) dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research tends to investigate the origins and iconography of the artistic phenomenon known as Moravian sculpture. The term generally refers to the carved decoration of churches built in the Moravian region of Serbia in the 14th and first half of the 15th century and is therefore generally considered to represent a unique artistic phenomenon restricted to a specific region. However, as this research aims to show, the architectural decoration of Moravian Serbia needs to be observed in the broader context and most likely represents a continuity of Late Byzantine architectural sculpture in the Balkans (especially champleve carvings in Thessaly and Macedonia). This can be attested by the newly established chronology of the construction of Moravian monuments, the analysis of motifs depicted in the reliefs, as well by tracing the mobility of the sculpture workshops employed. Therefore, my thesis is mainly focused on the investigation of these three general problems. The first Chapter deals with the chronology of constructions of monuments, which had to be re-examined since the previously proposed dating of several structures has been changed in more recent research. This Chapter also deals with the analysis of architectural and sculptural elements of every recorded Moravian monument ornamented with reliefs. The second Chapter constitutes the most comprehensive part of the research, as it focuses on a detailed examination of Moravian sculpture and the iconography of the ornaments depicted. The data was obtained from 28 locations/monuments and contains 338 different motifs. The third Chapter focuses on the potential path of the emergence of Moravian sculpture and takes into account the role of patrons as well as various artistic factors that developed in the Balkans in the first half of the 14th century (e.g., in applied art and especially in wood carving).