Green CO2 processing for manipulating structures and electrical properties of organic photovoltaic devices
Organik fotovoltaik cihazların elektriksel özellikleri ve yapıların manipüle edilmesi için yeşil CO2 süreci
- Tez No: 1019339
- Danışmanlar: PROF. DR. TADANARİ KOGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State Unıversıty Of New York At Stony Brook
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Polimer-fulleren nanoparçacık organik fotovoltaik cihazların (OPV'ler) morfolojik, optik ve elektriksel özelliklerinin, fotovoltaik aktif katmanlar olarak bir araya getirilen bileşenlerin bireysel ve entegre yapılarından önemli ölçüde etkilendiği bilinmektedir. Birçok durumda, geleneksel termal ve solvent tavlama işlemleri çoklu arayüzey sistemleri üzerinde sağlam bir kontrol sağlamamaktadır; bu nedenle, OPV'lerin gerçek potansiyelleri şimdiye kadar mevcut olan bu işlem sonrası işlemlerle hala sınırlıdır. Bu tezde, süperkritik CO2'nin (scCO2) düşük sıcaklıkta ve yeşil bir plastikleştirme ajanı olarak alternatif kullanımını rapor ediyorum. Model sistem olarak bir poli(3heksiltiyofen)-fenil-C61-bütirik asit metil ester (P3HT-PCBM) karışım sistemi kullanıldı ve çeşitli CO2 işlem koşullarının, karışım filmlerinin kalınlığının, dolgu konsantrasyonlarının yapılar üzerindeki etkileri, X-ışını kırınımı, nötron yansıtma ve atomik kuvvet mikroskobu dahil olmak üzere bir dizi yüzeye duyarlı teknik kullanılarak araştırıldı. Buna ek olarak, scCO2 ile muamele edilmiş P3HT/PCBM filmleri için iletkenlik deneyleri gerçekleştirdim ve kusur yoğunluklarının, yük tuzağı yoğunluklarının ve taşıyıcı konsantrasyonlarının optimize edilmiş scCO2 koşulu ile önemli ölçüde iyileştirildiğini gösterdim. Yapı-özellik ilişkisinin anlaşılması, yeni polimer bazlı OPV'lerin geliştirilmesine yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that morphological, optical and electrical properties of polymer-fullerene nanoparticle organic photovoltaic devices (OPVs) are significantly influenced by individual and integrated structures of the components blended together as photovoltaic active layers. In many cases, conventional thermal and solvent annealing processes do not provide robust control over multi-interfacial systems; therefore, the true potentials of OPVs are still limited with these post-processing treatments available up to now. In this thesis, I report alternative use of supercritical CO2 (scCO2) as a low-temperature and green plasticization agent. A poly(3hexylthiophene)-phenyl-C61-butyric acid methyl ester (P3HT-PCBM) blend system was used as a model system, and the effects of various CO2 process conditions, thickness of the blend films, filler concentrations on the structures were investigated by using a suite of surface sensitive techniques including X-ray diffraction, neutron reflectivity, and atomic force microscopy. In addition, I performed conductivity experiments for the scCO2 treated P3HT/PCBM films, demonstrating that the defect densities, charge trap densities, and carrier concentrations are significantly improved by the optimized scCO2 condition. The understanding of the structure-property relationship would lead to development of new polymer-based OPVs.