Ünivalent fonksiyonların bazı alt sınıfları için katsayı ve fekete-szegö problemlerinin çözümü
The solution of the coefficient and fekete-szegö problems for certain subclasses of univalent functions
  1. Tez No: 1019340
  2. Yazar: SELAHATTİN ÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ MUSTAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Matematiğin önemli konularından biri de düzlemde merkezi orijinde olan açık birim dairede tanımlı analitik fonksiyonların katsayıları için bir üst sınır belirleme ve bu fonksiyonların seri açılımındaki katsayılar yardımıyla tanımlanan ve Fekete-Szegö fonksiyoneli olarak bilinen fonksiyonelin bir üst sınırının değerlendirmesi problemidir. Bu problemlerin temelini düzlemde merkezil açık birim dairede analitik ve ünivalent olan her normalize edilmiş fonksiyonun katsayıları için eşitsizlikleri doğrudur hipotezi oluşturmaktadır. Geometrik fonksiyonlar teorisinde çalışan matematikçiler bu hipotezi analitik fonksiyonların farklı sınıflarına taşımış, bu sınıflar için daha iyi katsayı değerlendirmeleri ya da Fekete-Szegö fonksiyonelinin üst sınırı için daha iyi değerlendirmeler bulmak için uğraşmışlar. Hazırlamış olduğumuz bu yüksek lisans tezinde biz analitik ve ünivalent fonksiyonların yeni bir altsınıfını tanımladık. Tanımlanan bu sınıf için katsayı ve Fekete-Szegö problemini çözdük.
Özet (Çeviri)
One of the prominent research areas in mathematics is the determination of upper bounds for the coefficients of analytic functions defined in the open unit disk centered at the origin. Furthermore, evaluating the upper bound of the Fekete-Szegö functional, which is defined through the coefficients of the power series expansion of these functions, remains a significant problem. The foundation of these problems is rooted in the hypothesis that the inequalities hold for the coefficients of every normalized analytic and univalent function in the open unit disk. Mathematicians specializing in geometric function theory have extended this hypothesis to various subclasses of analytic functions, striving to obtain more precise coefficient estimates or improved upper bounds for the Fekete-Szegö functional. In this Master's thesis, we define a new subclass of analytic and univalent functions. For this defined class, we solved both the coefficient and the Fekete-Szegö problems.