Dindar siyonizm ve seküler siyonizm: İdeolojik temeller ve politik yansımalar
Religious zionism and secular zionism: Ideological foundations and political implications
- Tez No: 1019345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Siyonizm içerisinde iki temel yaklaşım olan dindar (dini) Siyonizm ile seküler Siyonizm arasındaki ideolojik, teolojik ve politik farklılıkları karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektedir. Çalışmada, seküler Siyonizm'in modern ulus-devlet fikri, liberal- seküler değerler sistemi üzerinden değerlendirilirken; dindar Siyonizm ise Yahudi dini metinleri, Mesih inancı ve kutsal toprak anlayışı temelinde geliştirdiği söylemler analiz edilmektedir. Tez, her iki yaklaşımın İsrail siyasetine, devlet kavramına ve Yahudi kimliğine dair farklı bakış açılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca, tarihsel süreç içerisinde bu iki akım arasındaki etkileşimler, çatışmalar ve uzlaşma alanları incelenerek, günümüz İsrail siyasetindeki yansımaları değerlendirilmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tarihsel metinler, ideolojik belgeler ve ikincil kaynaklara dayalı bir analiz sunmaktadır. Bu bağlamda tez, Siyonizm'in homojen bir ideoloji olmadığına ve içsel çeşitliliğinin politik sonuçlar doğurduğuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ideological, theological, and political differences between two fundamental approaches within Zionism: religious Zionism and secular Zionism, from a comparative perspective. The study evaluates secular Zionism through the lens of the modern nation-state concept and liberal-secular value systems, while religious Zionism is analyzed through its discourses based on Jewish religious texts, messianic beliefs, and the concept of the Holy Land. The thesis aims to reveal the differing perspectives of both approaches on Israeli politics, the concept of the state, and Jewish identity. Furthermore, it examines the interactions, conflicts, and areas of reconciliation between these two currents throughout history, and evaluates their reflections in contemporary Israeli politics. The study employs a qualitative research methodology, offering an analysis based on historical texts, ideological documents, and secondary sources. In this context, the thesis highlights that Zionism is not a homogeneous ideology and that its internal diversity has political consequences.