Siyonizmin teolojik temelleri
Theological fundamentals of Zionism
  1. Tez No: 568010
  2. Yazar: SEMİHA KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 537
Özet
Siyonizm, XIX. yüzyılda Yahudiler tarafından kurgulanan bir ideoloji olup Yahudilerin kurtuluşu, yeni bir Yahudi kimliği oluşturma ve Filistin'de bir Yahudi devleti kurma amacı ile yola çıkmıştır. Modern Yahudi ulusal hareketi olarak tanımlanan Siyonizm, siyasi, seküler, milli ve dini motifler üzerine kurgulanmış bir felsefeye sahiptir. Siyonizm, seküler ve dini argümanları biraya getirebilmiş, Yahudi teolojisinin pür doktrinleri ile bunlarla tam bir zıtlık içerisinde olan sekülerizmi harmanlamayı başarmıştır. Ortaya çıktığı dönemde revaçta olan milliyetçilik ve sekülerizm gibi teorik ve antisemitizm gibi pratik olgulardan faydalanmıştır. Öte yandan Yahudiliğin temel doktrinleri olan vaat edilmiş topraklar, seçilmişlik ve Mesih inancını kendi felsefesinin zemin taşları yapmıştır. Devlet kurmak için toprak arayışındaki Siyonizm vaat edilmiş topraklar inancına, milliyetçi bir Yahudi toplumu oluşturmak için seçilmişlik ilkesine, Yahudilere kurtuluşu vaat etmiş olduğu için de Mesih inancına güçlüce tutunmuş, böylece kendisine dini dayanaklar temin etmeyi başarmıştır. Siyonizmin Yahudilikle bağdaşıp bağdaşmadığı hususu tartışmaya açıktır. Yahudi ilahiyatı irdelendiğinde barındırdığı dini motiflerle Siyonizmin, Yahudi dini ile sadece dar bir kümede kesişmekte olduğu birebir örtüşmediği görünmektedir. Dolayısıyla Siyonizmin Yahudiliği bir marka yüzü olarak kullanmış olduğu gibi yargılamalar ön plana çıkmaktadır. Siyonistler bu yargılamaları kabul etmemekle birlikte ideolojinin başarıya ulaşabilmek için Yahudiliğe ihtiyaç duyduğunu saklamamaktadır. Çünkü Siyonizm dini argümanlar üzerinden dindar Yahudileri kendi yanına çekebilmiştir. Aynı mantıkla bakıldığında barındırdığı siyasi ve seküler argümanlarla da Yahudi toplumunun laik kısmından taraftar topladığı bir gerçektir. Diğer yandan Siyonizm yaptığı bazı mantık hataları ve Yahudilikle örtüşmediği gibi gerekçelerle Yahudi toplumunun kayda değer kısmının takdirini alamamış hatta güçlü bir muhalefet kazanmıştır. Siyonizm kurguladığı felsefesi ve tüm siyasi hamleleriyle 1948 yılında en önemli hedefine ulaşarak İsrail Devleti'ni kurmuştur. Siyonizm, Avrupa'da başladığı yolculuğuna İsrail'de devam etmektedir ve halen Yahudi toplumunun bir kısmından takdir bir kısmından ise muhalefet görmektedir.
Özet (Çeviri)
Zionism is an ideology conceived by the Jews in the 19th century with the goals of salvaging the Jews, forming a new Jewish identity and establishing a Jewish state in Palestine. Zionism, defined as a modern Jewish national act, has a philosophy based on political, secular, national and religious themes. It is describes as a move that achieved to bring together secular and religious arguments, in other words, the pure doctrines of the Jewish theology and the opposing views of secularism. In this sense, Zionism took advantage of both theoretical phenomena such as nationalism and secularism and practical approaches like antisemitism that were popular during its inception period. On the other hand, it laid its foundation stones on three basic Jewish doctrines, which are the promised lands, the chosenness and the belief of Messiah. Based on these three motives, Zionism provided a religious basis that supported its search for a state, a nationalist Jewish community as well as the salvation of the Jews, respectively. Whether Zionism accords with Judaism is highly questionable. This is because the Jewsih theology and Zionism are observed to have only limited dynamics in common, let alone a harmony. Therefore, Zionism is exposed to serious criticisms of using Judaism as a showcase. Although Zionist do not admit these arguments, they confess their need for Judaism for the success of their ideology. It is obvious that Zionism achived to cooperate with religious Jews thanks to the theological arguments employed. In this context, Zionist also gained the support of the secular Jewish community with the political arguments they highlighted. On the other hand, Zionism failed to be appreciated by a considerable part of the Jewish society due to certain fallacies and inconsistencies it included. This failure even created a strong opposition. Based on its philosophy and political moves, Zionism achieved to reach its main goal of founding a Jewish state in 1948. Born in Europe, it now continues its efforts in Israel and still gets both appreciation and oppositon within the Jewish community.