PERMA+4 iş yaşamında iyi oluş psikoeğitim programının psikolojik danışmanların iyi oluşuna etkisi
The effect of PERMA+4 workplace well-being psychoeducation program on psychological counselors ' well-being
- Tez No: 1019348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, PERMA+4 İş Yaşamında İyi Oluş Psikoeğitim Programının Psikolojik Danışmanların İyi Oluşlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada çalışma modeli olarak ön test, son test ve izleme testi ölçümlü yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni iş yaşamında iyi oluş psikoeğitim programı iken bağımlı değişken psikolojik danışmanların iş yaşamında iyi oluşudur. Araştırmanın katılımcılarını deney grubu (n = 9) ve kontrol grubu (n = 8) olmak üzere toplam 17 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırmada: Demografik Bilgi Formu (DBF); Oturum Değerlendirme Formu (ODF), Süreç Değerlendirme Formu (SDF); PERMA Ölçeği (PERMA Ö.); PERMA +4 İş Yaşamında İyi Oluş Ölçeği (PERMA+4 İ.İ.O.Ö.); Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği-21 (DASÖ-21); Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu (TÖ-KF) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri; deney grubundaki üyelerden her oturumda toplanan ODF ve son oturumda toplanan SDF aracılığıyla toplanmıştır. Deney grubunda yer alan psikolojik danışmanlara dokuz oturumluk PERMA+4 İş Yaşamında İyi Oluş Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U Testi, Friedman ANOVA Testi, Shapiro-Wilk Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel verilerde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol gruplarının ön test ölçümlerinde tüm değişkenler açısından birbirine denk olduğu saptanmıştır. Deney grubunun PERMA+4 İ.İ.O.Ö. ve PERMA Ö. puanlarında zaman içinde istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde etki büyüklüğüne sahip farklılıklar gözlemlenmiş; PERMA+4 İ.İ.O.Ö. puanlarındaki artışın geniş etki büyüklüğüyle izleme döneminde de korunduğu saptanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada deney grubunun PERMA+4 İ.İ.O.Ö. izleme testi puanları kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ve geniş etki büyüklüğüyle yüksek bulunmuştur. Deney grubunun TÖ-KF ve DASÖ-21 ölçümlerinde zaman içinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma saptanmamış; ancak DASÖ-21 izleme − ön test karşılaştırmasında orta düzeyde bir düşüş eğilimi gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise incelenen tüm değişkenlerde anlamlı bir farklılaşma oluşmamıştır. Nitel veri analizinde grup üyelerinden toplanan ODF'den 9 tema ve 34 kod, SDF'den ise 5 tema ve 16 kod elde edilmiştir Bu bulgular ışığında psikoeğitim programının psikolojik danışmanların iş yaşamında iyi oluşlarını arttırmaya etkisi olduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular alanyazın kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the PERMA+4 Well-being at Work Psychoeducation Program on the well-being of psychological counselors. A quasi-experimental design with pre-test, post-test, and follow-up measurements was employed, including experimental (n = 9) and control (n = 8) groups, totaling 17 psychological counselors. The independent variable was the psychoeducation program, and the dependent variable was the participants' well-being in their work lives. Data were collected using the Demographic Information Form (DIF), Session Evaluation Form (SEF), Process Evaluation Form (PEF), PERMA Scale (PERMA-S), PERMA+4 Well-being at Work Scale (PERMA+4 WBS), Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21), and Burnout Scale Short Form (BSF). Qualitative data were gathered through the SEF at each session and the PEF at the final session. Quantitative data were analyzed using the Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Friedman, and Wilcoxon Signed-Rank tests. Qualitative data were analyzed using content analysis, yielding 9 themes and 34 codes from the SEF and 5 themes and 16 codes from the PEF. The results indicated that the experimental and control groups were equivalent on all variables at pre-test. The experimental group demonstrated statistically significant differences with moderate effect sizes in PERMA+4 WBS and PERMA-S scores over time. Post-hoc analyses revealed that PERMA+4 WBS scores increased significantly from pre-test to both post-test and follow-up, with large effect sizes, and these gains were maintained at follow-up. Group comparisons showed that the experimental group's PERMA+4 WBS follow-up scores were significantly higher than those of the control group, with a large effect size. No statistically significant differences were found in BSF and DASS-21 scores over time in the experimental group; however, a moderate downward trend was observed in DASS-21 scores at follow-up. No significant changes were found in any variable in the control group. These findings suggest that the PERMA+4 Well-being at Work Psychoeducation Program is effective in enhancing the well-being of psychological counselors in their work lives. The findings were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided for researchers, practitioners, and policymakers.