AISI 4140 çeliğinin parmak freze ile frezelenmesinde işleme parametrelerinin kesme kuvveti ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of machining on the cutting force and surface roughness in end milling of AISI 4140 steel
  1. Tez No: 1019350
  2. Yazar: MEHMET AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Talaşlı imalat, iş parçasına istenilen boyut, tolerans ve yüzey özelliklerinin kazandırılması amacıyla kesici takım ile malzeme kaldırma esasına dayanan bir üretim yöntemidir. Frezeleme işlemlerinde kesici takım geometrisi, iş parçası malzemesi ve kesme parametreleri; kesme kuvvetleri, takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Bu çalışmada AISI 4140 ıslah çeliği TiAlN kaplamalı Tungsten Karbür (WC) Ø12 parmak freze kullanılarak (30°, 38°, 45° helis kanallı) farklı işleme parametrelerinde kesme hızı (90, 135, 200 m/dak), ilerleme hızı (0,05−0,10−0,15 mm/diş), sabit kesme derinliği (aₚ=18mm) ve sabit yanal genişliğinde (aₑ=1 mm) frezeleme işlemi gerçekleştirilmiş olup kesici takım geometrisinin kesme kuvveti, yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmasına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, helis açısının özellikle Fₓ ve Fz kuvvet bileşenleri üzerinde belirleyici olduğunu göstermiştir. ANOVA analizine göre: Fₓ kuvvetini en fazla etkileyen parametre helis açısıdır (%31,78), ilerleme (%25,09) ve kesme hızı (%23,82) olarak sıralanmıştır. Fᵧ kuvvetini en fazla etkileyen parametre ilerleme miktarıdır (%30,89), helis açısının etkisi (%9,14) sınırlıdır. Fz kuvvetini en fazla etkileyen parametre ilerleme miktarıdır (%47,98), helis açısı (%28,88) ve kesme hızı (%17,68) ikinci ve üçüncü sıradadır. Helis açısı arttıkça Fₓ, Fᵧ ve Fz kuvvetleri sırasıyla %48,3, %25,3 ve %33,8 azalmış; toplam kuvvet ise %35,5 oranında düşmüştür. Yüzey pürüzlülüğü üzerinde ilerleme hızı belirleyici olurken, yüksek helis açısı ve düşük ilerleme ile en iyi yüzey kalitesi sağlanmıştır. Talaş tahliyesi, takım aşınması ve takım ömrü açısından 38° helis açısı optimum dengeyi sunmuş, 30° kaba işleme, 45° finiş işleme için daha uygun bulunmuştur. Sonuç olarak, kesme parametrelerinin ve freze geometrisinin optimize edilmesiyle hem yüzey kalitesi hem de takım performansı önemli ölçüde iyileştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Machining is a production method based on removing material with a cutting tool to add desired dimensions, tolerances, and surfaces to a workpiece. The tool geometry, workpiece materials, and cutting operations of milled parts directly affect cutting forces, tool wear, and surface roughness. In this study, milling operations were performed on AISI 4140 heat-treated steel using TiAlN coated tungsten carbide (WC) Ø12 end milling cutters (with 30°, 38°, and 45° helix flutes) at different machining parameters: cutting speed (90, 135, 200 m/min), feed rate (0.05–0.10–0.15 mm/tooth), constant cutting depth (aₚ=18 mm), and constant lateral width (aₑ=1 mm). The effect of cutting tool geometry on cutting force, surface roughness, and tool wear was experimentally investigated. Experimental results showed that the helix angle was particularly decisive for the force components Fₓ and Fz. According to ANOVA analysis: the parameter most affecting the Fₓ force was the helix angle (31.78%), followed by feed rate (25.09%) and cutting speed (23.82%). The parameter most affecting the Fᵧ force was the feed rate (30.89%), while the effect of the helix angle (9.14%) was limited. The parameter most affecting the Fz force was the feed rate (47.98%), followed by the helix angle (28.88%) and cutting speed (17.68%). As the helix angle increased, the Fₓ, Fᵧ, and Fz forces decreased by 48.3%, 25.3%, and 33.8%, respectively; the total force decreased by 35.5%. While feed rate is a determining factor in surface roughness, the best surface quality was achieved with a high helix angle and low feed rate. A 38° helix angle offered the optimum balance in terms of chip evacuation, tool wear, and tool life; 30° was found to be more suitable for rough machining, and 45° for finishing. Consequently, both surface quality and tool performance can be significantly improved by optimizing cutting parameters and milling geometry.