Romantik ilişkilerde duygusal zeka, duygu düzenleme ve onarım girişimlerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisi
The effect of emotional intelligence, emotion regulation and repair attempts on relationship satisfaction in romantic relationships
  1. Tez No: 1019351
  2. Yazar: DİLARA EVMEZ AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZDEMİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, romantik ilişkilerde bireylerin duygusal zekâ, duygu düzenleme ve onarım girişimlerinin ilişki doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür ve çalışma grubunu romantik ilişki deneyimine sahip 223 yetişkin birey oluşturmuştur. Veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmış ve araştırmada Duygusal Zekâ Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Onarım Girişimleri Ölçeği ile İlişki Doyumu İndeksi Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, ilişki doyumunun yordanmasına yönelik etkileri incelemek amacıyla ise çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon bulgularında duygu bastırma ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki; bilişsel onarım ve duygusal onarım ile ilişki doyumu arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçları ise onarım girişimlerinin alt boyutları olan bilişsel onarım ve duygusal onarımın ilişki doyumunu pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Buna karşılık duygusal zekânın anlama, kolaylaştırma ve düzenleme alt boyutları ile duygu düzenleme değişkenlerinin alt boyutları olan yeniden değerlendirme ve duygu bastırmanın ilişki doyumu üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, romantik ilişkilerde ilişki doyumunun yalnızca bireysel duygusal özelliklerle açıklanamayacağını; çatışma sonrası onarım süreçleri, ilişki içi etkileşim örüntüleri, yapıcı iletişim becerileri ve duygusal yakınlığın sürdürülmesinin ilişki doyumunun açıklanmasında önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın, özellikle çift danışmanlığı, evlilik ve aile danışmanlığı ile ilişki odaklı psikoeğitim programlarının geliştirilmesine katkı sağlayacağı ve romantik ilişkilerde ilişki doyumunu etkileyen süreçlerin daha bütüncül biçimde değerlendirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of emotional intelligence, emotion regulation, and repair attempts on relationship satisfaction in romantic relationships. The study was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods, and the study group consisted of 223 adults who had experience in romantic relationships. Data were collected through an online survey method, and the Emotional Intelligence Scale, Emotion Regulation Questionnaire, Repair Attempts Scale, and Relationship Satisfaction Index Short Form were used as data collection tools. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationships among variables, while multiple linear regression analysis was conducted to examine the predictive effects on relationship satisfaction. Correlation findings revealed a significant negative relationship between expressive suppression and relationship satisfaction, whereas significant positive relationships were found between cognitive repair, emotional repair, and relationship satisfaction. Multiple linear regression analysis indicated that cognitive repair and emotional repair, which are sub-dimensions of repair attempts, positively and significantly predicted relationship satisfaction. In contrast, the sub-dimensions of emotional intelligence, namely understanding, facilitation, and regulation, as well as the emotion regulation strategies of cognitive reappraisal and expressive suppression, did not have a significant predictive effect on relationship satisfaction. The results suggest that relationship satisfaction in romantic relationships cannot be explained solely by individual emotional characteristics. Post-conflict repair processes, interaction patterns within the relationship, constructive communication skills, and the maintenance of emotional closeness appear to play an important role in explaining relationship satisfaction. The findings of this study may contribute to the development of relationship-focused psychoeducation programs, particularly in couples counseling, marriage counseling, and family counseling practices, and support a more comprehensive evaluation of the processes affecting relationship satisfaction in romantic relationships.