Muhammed Mâzî Ebü'l-Azâim'in hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
The life, works, and sufi thought of Muhammad Madi Abual-Aza'im
- Tez No: 1019424
- Danışmanlar: PROF. DR. FERZENDE İDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1869-1937 yılları arasında Mısır'da yaşayan, dönemin önemli İslâm âlimlerinden biri olan Muhammed Mâzî Ebü'l-Azâim'in (ö. 1937) hayatını, eserlerini ve tasavvuf anlayışını konu edinmektedir. İslâmi ilimlerin farklı alanlarında, özellikle fıkıh ve akaid gibi dallarındaki ilmi birikimiyle beraber tasavvuf sahasındaki görüşleriyle de dikkat çekmektedir. Tezin amacı, Muhammed Mâzî'nin tasavvuf anlayışını temel kaynaklar eşliğinde etraflıca ortaya koymaktır. Müellifin, tasavvufu, toplumsal bir ahlâk modeli olarak ele aldığı görülmüş; Kur'ân ve Sünnet'e bağlılığı mânevî ilerleyişin temel taşı olarak telakkî ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca seyrüsülûk süreciyle dünya ve âhiret saadetinin elde edilebileceğini savunarak, tasavvufî disiplinin pratik bir ahlâk zemininde şekillenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Muhammed Mâzî'nin tasavvuf düşüncesine yaptığı en önemli katkılardan biri de teorik bilgi ve amel arasındaki ilişkiyi öne çıkarmasıdır. Mâzî'ye göre tasavvufî bilgi, ilmin hayata tatbik edildiği derûnî bir yolculuğu temsil eder. Muhammed Mâzî'nin tasavvuf anlayışı, genel yapısı itibarıyla Ehl-i Sünnet çerçevesinde ve klasik sûfî düşünceyle uyumlu bir şekilde şekillenmiş olup, günümüz araştırmaları için de kıymetli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life, works, and Sufi understanding of Muhammad Mazi, a prominent Islamic scholar who lived in Egypt between 1869 and 1937. He is notable for his scholarly knowledge in various fields of Islamic sciences, particularly in jurisprudence and creed, as well as his views on Sufism. The aim of this thesis is to comprehensively present Muhammad Mazi's understanding of Sufism using primary sources. It is evident that the author viewed Sufism as a model of social morality; he considered adherence to the Quran and Sunnah as the cornerstone of spiritual progress. Furthermore, he argued that worldly and otherworldly happiness could be attained through the process of spiritual journey (seyru suluk), emphasizing that Sufi discipline should be shaped on a practical moral foundation. One of the most important contributions of Muhammad Mazi to Sufi thought is his emphasis on the relationship between theoretical knowledge and practice. According to Mazi, Sufi knowledge represents an inner journey in which knowledge is applied to life. Muhammad Mazi's understanding of Sufism, in its general structure, is shaped within the framework of Ahl al-Sunnah and is consistent with classical Sufi thought, and it remains a valuable resource for contemporary research.