Romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumunun yordayıcıları olarak zihinselleştirme becerisi ve algılanan ebeveyn tutumları
Mentalization ability and perceived parental attitudes as predictors of relationship satisfaction in individuals in romantic relationships
- Tez No: 1019423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA GÜME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, romantik ilişkisi olan bireylerin ilişki doyumu, zihinselleştirme becerisi ve algılanan ebeveyn tutumları ile demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, ilişki durumu, ilişki süresi) arasındaki ilişkilerin incelenmesi; ayrıca algılanan ebeveyn tutumları ile zihinselleştirme becerisi ve ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında, bu değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiş olup değişkenlerin ilişki doyumunu yordayıcı güçleri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler romantik ilişkisi olan ya da evli 18-45 yaş arasındaki bireylerden kolayda örnekleme yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 352 kadın (%71) 144 erkek (%29) olmak üzere 496 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların algılanan ebeveyn tutumlarını irdelemek amacıyla Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği-Çocuk Formu, ilişki doyumlarını ölçmek amacıyla İlişki Doyumu Ölçeği, zihinselleştirme becerilerini incelemek adına Zihinselleştirme Ölçeği ve sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi sonucu kategorik değişkenlere yönelik ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem T-testi, ikiden fazla karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın kategorik değişkenlerine ilişkin sonuçları; cinsiyete göre ilişki doyumunun, zihinselleştirme becerisinin ve algılanan anne tutumlarının farklılaştığını, yaşa göre zihinselleştirme becerisinin farklılaştığını, ilişki durumuna göre ilişki doyumunun, zihinselleştirme becerisinin ve algılanan anne tutumlarının farklılaştığını göstermektedir. Araştırma sonuçları algılanan anne ve baba duygusal sıcaklık reddedicilik alt boyutlarının, algılanan anne aşırı koruyuculuk alt boyutunun ve zihinselleştirme becerisinin ilişki doyumunu birlikte yordadığını göstermektedir. Modele dahil olan bağımsız değişkenlerin bireysel etkileri ilişki doyumunu yordamamaktadır. Sonuçlar literatür ekseninde tartışılarak uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerle alana sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between relationship satisfaction, mentalization ability, and perceived parental attitudes among individuals in romantic relationships, as well as their demographic characteristics (gender, age, relationship status, and duration of the relationship); it also seeks to determine whether there is a significant relationship between perceived parental attitudes, mentalization ability and relationship satisfaction. Within the scope of the study, the relationships among these variables were analyzed, and the predictive power of these variables on relationship satisfaction was evaluated. Data were collected via convenience sampling from individuals aged 18–45 who were in a romantic relationship or married. The study sample consisted of 496 participants, including 352 women (71%) and 144 men (29%). In the study, the Shortened Perceived Parental Attitudes Scale—Child Form was used to examine participants' perceived parental attitudes; the Relationship Satisfaction Scale was used to measure relationship satisfaction; the Mentalization Scale was used to assess mentalization skills; and a sociodemographic information form was utilized. Since the data showed a normal distribution, the independent samples t-test was used for pairwise comparisons of categorical variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons involving more than two groups. Pearson's product-moment correlation analysis and multiple linear regression analysis were conducted to examine the relationships among the study variables. The results regarding the study's demographic characteristics indicate that relationship satisfaction, mentalization ability, and perceived maternal attitudes differ by gender; mentalization ability differs by age; and relationship satisfaction, mentalization ability, and perceived maternal attitudes differ by relationship status. The research results revealed that the perceived maternal and paternal emotional warmth and rejection subscales, the perceived maternal overprotectiveness subscale, and mentalization ability jointly predict relationship satisfaction. However, none of the independent variables individually predicted relationship satisfaction. The findings are discussed within the context of the literature and presented to the field along with recommendations for practitioners and researchers.