Sürdürülebilir kalkınma amaçları kapsamında yeşil tahvillerde Greenwashing riski: Şeffaflık temelli bir değerlendirme
Greenwashing risk in green bonds within the scope of the sustainable development goals: A transparency-based assessment
- Tez No: 1019443
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında yeşil tahvillerde ortaya çıkabilecek greenwashing riskini şeffaflık temelli bir değerlendirme çerçevesinde incelemektedir. Yeşil tahviller, çevresel ve iklim odaklı projelerin finansmanı bakımından önemli bir sürdürülebilir finans aracı olarak gelişmekte; ancak ihraç sürecinde kullanılan yeşil etiketin, fonların gerçek kullanım alanı ve yaratılan çevresel etki ile ne ölçüde uyumlu olduğu yatırımcı güveni açısından tartışma konusu olmaktadır. Çalışmada öncelikle sürdürülebilir kalkınma düşüncesinin tarihsel gelişimi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın genel çerçevesi ve sürdürülebilir finansman ihtiyacı ele alınmaktadır. Ardından yeşil finans, yeşil tahvil piyasası, yeşil tahvil ilkeleri ve greenwashing kavramı incelenmektedir. Bu çerçeve üzerinden yeşil tahvillerde greenwashing riskinin; fon kullanımı, proje seçimi, SKA eşleştirmesi, etki raporlaması, dış değerlendirme, taksonomi ve standartlara uyum gibi unsurlar üzerinden nasıl ortaya çıkabileceği tartışılmaktadır. Tezin temel yaklaşımı, yeşil tahvillerin güvenilirliğinin yalnızca çevresel amaçlara atıf yapılmasıyla sağlanamayacağı; bu iddiaların açık, ölçülebilir, doğrulanabilir ve karşılaştırılabilir bilgilerle desteklenmesi gerektiği yönündedir. Bu nedenle şeffaflık, yeşil tahvil piyasasında greenwashing riskini azaltan temel araçlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Çalışmanın, yeşil tahvillerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkisinin daha dikkatli kurulmasına ve sürdürülebilir finans alanında güvenilirlik tartışmalarına katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the greenwashing risk in green bonds within the scope of the Sustainable Development Goals through a transparency-based assessment framework. Green bonds have become an important sustainable finance instrument for financing environmental and climate-related projects. However, the extent to which the green label used in bond issuances corresponds to the actual use of proceeds and measurable environmental impact remains a significant issue for investor confidence. The study first discusses the historical development of sustainable development, the general framework of the Sustainable Development Goals, and the financing needs associated with sustainable development. It then examines green finance, the green bond market, green bond principles, and the concept of greenwashing. On this basis, the thesis evaluates how greenwashing risk may arise in green bonds through the use of proceeds, project selection, SDG mapping, impact reporting, external review, taxonomy alignment, and compliance with standards. The main argument of the thesis is that the credibility of green bonds cannot be ensured solely through references to environmental objectives. Such claims should be supported by clear, measurable, verifiable, and comparable information. Transparency is therefore considered one of the key mechanisms for reducing greenwashing risk in the green bond market. The study aims to contribute to a more careful assessment of the relationship between green bonds and the Sustainable Development Goals and to the broader debate on credibility in sustainable finance.